Участниците от гимназията по туризъм "Ген. Владимир Заимов" в града и техните класни ръководители прекараха няколко часа в кухнята на училищния ресторант "Бон Апети", където под вещото ръководство на шеф Пеньо Иванов, организатор на кулинарния фестивал "Пъстра трапеза", демонстрираха на живо приготвянето на подбрани от тях уникални и характерни за региона рецепти.
Десетките гости на празника, сред които бяха кметът на община Сопот Веселин Личев, местни ресторантьори, деца от Дневния център за деца с увреждания, председателя на Клуба на инвалидите - Иванка Врачева, председателя на Клуба на пенсионера Сопот - Лиляна Йотова, общински съветници, директори на местни детски градини, представители на Център за работа с деца и Център за обществена подкрепа, членове на Заятчийския еснаф Сопот и много други, опитаха от вкусните гозби на младежите.
Специално за програмата Мария Пейчева, Миглена Андреева, Мартина Бозукова, Костадин Цанков, Деяна Димитрова и Марина Маринова, Александрина Димитрова, Десислава Василева и Диана Мазакова, приготвиха специалитетите "Сирене в гювече", "Коледна тавичка", "Каша от чушки (сиврия) от туршия", "Суван кюфте", "Биди по свеженски", "Задушена скара по сопотски", "Яйца с картофи", "Задушени гъби по овчарски", "Апетитка " Чернозем" и "Яхния със задушени сини сливи".
"Много съм доволен от начина, по който се развива програмата и тази година, и съм убеден, че тя е една прекрасна възможност да представим на живо българските традиции, които са живи", сподели шеф Иванов, който е сред главните организатори на инициативата.
Сред гостите на празника бяха и майсторите-занаятчии от местното еснафско сдружение "Сопотски еснафъ", които демонстрираха на живо традиционни техники и изпълнението им.
Кукерите - ученици от 9-ти и 10-ти клас и танцова фолклорна формация "Копсис" към Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов" пък показаха ритуала "Трифон Зарезан".
Демонстрациите, в които младежите показват как се приготвят уникални за региона български рецепти, са част от програмата "Младежта в действие" на Европейската комисия и "Асоциация за развитие на изкуствата и занаятите - 7" - А.Р.И.З.-7 - проект, който върви вече втора година.
Общо 6 са градовете, избрани да представят разнообразието от традиционни български рецепти, и след Сопот идват Видин, Враца, Сливен и Гоце Делчев. Общият брой на събраните рецепти е 300, като от тях от всеки регион бяха избрани 50, а след това - по 10.
Целта на проекта е да насърчи младите хора да изследват и опознават българското кулинарно наследство и да развие техният усет, талант и въображение, за да бъдат по-успешни в бъдещото си професионално развитие.