Лекар съветва: Не пийте студена минерална вода в жегата
Според руския лекар и диетолог д-р Лариса Ростова не трябва да се пие студена минерална вода в жегата. Защо не трябва да се пие студена минерална вода в жегата? Д-р Ростова споделя, че не трябва да пиете тази напитка студена, тъй като това може да предизвика спазъм на жлъчните пътища. Пийте минерална вода със стайна температура.
Жлъчната дискинезия е нарушение на изтичането на жлъчка от черния дроб по жлъчните пътища. В случая се наблюдава твърде силно или недостатъчно свиване на жлъчния мехур. В резултат на това в дванадесетопръстника навлиза недостатъчно количество жлъчка.
В зависимост от източника и състава минералната вода може да бъде от различни видове.
Газирана минерална вода.
Това е вода, която съдържа въглероден диоксид, който й придава газирания вкус и текстура. Газираната минерална вода може да бъде натурална (съдържаща естествен въглероден диоксид) или изкуствено газирана. Негазирана минерална вода. Това е вода без добавен въглероден диоксид.
Също така съдържа минерали и микроелементи, но няма типичната текстура на мехурчета за газираната вода.
Лечебна минерална вода.
Тя има определени лечебни свойства и се използва за медицински цели. Лечебната минерална вода може да се предписва за лечение на различни заболявания, като стомашно-чревни или бъбречни заболявания.
Трапезна минерална вода.
Препоръчва се за ежедневна консумация като основен източник на течност за тялото. Обикновено съдържа определен набор от минерали и може да се използва за утоляване на жаждата и поддържане на хидратация. Минерална вода с добавки. Някои производители могат да добавят различни аромати, витамини или други хранителни добавки към минералната вода, за да й придадат специфичен вкус или да подобрят ползите от нея.
Също така лекарят споделя, че в жегата не трябва да разчитате на царевица и дини: първата съдържа твърде много захар, а втората ще стане полезна едва преди настъпването на есента.
"Дините се консумират най-добре през август и септември, когато стават добър източник на вода и витамини. Яденето им през юни и юли е лоша идея “, отбелязва специалистът. Царевицата съдържа много захар, допълва лекарят. И увеличаването на количеството захар не е добра идея; обикновено има твърде много от нея в диетата на съвременните хора, пище actualno.com.