Лукът в българските гозби и неговият принос към здравето ни
Лукът (Allium cepa) е един от най-старите култивирани зеленчуци в света. От древността той е ценен не само заради своите кулинарни качества, но и заради многобройните си здравословни свойства. Според археологически находки, лукът е бил използван в древен Египет, а също така е присъствал в диетите на гърците и римляните.
В България се отглеждат различни видове лук, включително:
– Суров лук – Най-често използван в салати, той е с остър вкус и аромат
– Червеният и белият лук са най-разпространени.
– Зелен лук – Често се използва за гарниране и в салати. Има по-мек вкус от суровия лук.
– Лук шалот – Сладък и деликатен, той е идеален за сосове и ястия, където искате по-нежна ароматика.
– Праз лук – Празът (Allium porrum) е особено популярен в българската кухня. Той е с по-мек и сладък вкус в сравнение с обикновения лук и се използва в много ястия, включително супи и запеканки. Празът е ценен заради своите хранителни стойности и е богат на витамини A и C.
Лукът е не само вкусен, но и изключително полезен. Богат е на витамин C, който укрепва имунната система, и витамин B6, важен за метаболизма. Съдържа калий, калций и желязо, които са от съществено значение за здравето на костите и кръвоносната система. Лукът е богат на антиоксиданти, които помагат за предотвратяване на хронични заболявания и забавяне на стареенето.
Някои изследвания показват, че редовната консумация на лук може да помогне за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет и дори определени видове рак.
Лукът играе важна роля в много български ястия
Някои от най-обичаните: Кавърма, леща с лук, боб с лук, лучена баница, праз с ориз. Лукът е основна част и от традиционната за нас шопска салата.
Предлагаме ви проста рецепта за редена баница с праз, взаимствана от gotvach.bg.
Необходими продукти:
– кори - 1 пакет за баница
– сирене - 300 г
– праз - 5 стръка
– сол
– чубрица
– олио
– яйца - 1 бр.
Начин на приготвяне:
Нарежете праза и го запържете леко в олио. Добавете сиренето и подправките. Намажете тавата за печене с олио и започнете да редите 2 кори и плънка. Повтаряйте процедурата до изчерпване на продуктите. След като сте сложили и последната кора, със стърчащите краища на корите покрийте баницата. Намажете с яйце и олио и печете на 200 градуса за около 30 минути. Покрийте баницата с влажна кърпа и оставете 15 минути да поизстине и омекне. След това нарежете на парчета и поднесете.