ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Математици решиха задачата за "оцветяване на опаковката"
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:17 / 09.05.2023Коментари (0)1848
©
15: това е отговорът на невероятно сложна математическа задача, решена наскоро от екип от двама души в университета Карнеги Мелън (CMU). Обикновено големите и сложни математически задачи, които са трудни за решаване, имат големи и сложни отговори, които са почти толкова трудни за разбиране от неспециалисти. Но не и този. Тази е просто... 15.

Въпросът, първоначално зададен през 2008 г., звучи така: Ако разполагате с безкрайна мрежа от квадрати, подобна на лист графична хартия, който продължава вечно, и искате да я запълните с числа, които трябва да са на разстояние повече от този брой квадрати, какъв е минималният брой различни числа, които ще са ви необходими? Това се нарича задача за "оцветяване на опаковката".

 

И в него имало тази уговорка - разделянето на повтарящи се числа на разстояние се отнася до нещо, наречено тяхно "таксиметрово разстояние", което означава, че можете да раздавате квадрати между числата само по прави линии по пътища, направени от прави ъгли. Така например две 1-ци не биха могли да бъдат точно една до друга, защото тяхното "таксиметрово разстояние" би било само един квадрат. Но те биха могли да бъдат по диагонал един от друг, защото тяхното "таксиметрово разстояние" би било две - едно настрани и едно нагоре или надолу. Същото правило важи и за всички останали числа. Тяхното "таксиметрово разстояние" от най-близкото им повторение трябваше да е с единица повече от стойността им.

Вече сте объркани?

Ако е така, това е логично. В края на краищата решаването на проблема отне на най-добрите математици повече от десетилетие и не беше възможно без голяма изчислителна мощ и доста творчество.

 

Според статия в списание Quanta дуото, което е решило задачата - аспирантът от CMU Бернардо Суберкасо и професорът от CMU Марийн Хьоле, - първоначално е успяло да стесни списъка с потенциални отговори само до 13, 14 или 15. Но тази група от отговори вече е била постигната от друг екип няколко години по-рано, а Суберкасо и Хеле са искали да получат истински отговор, а не набор от възможности. Затова те се обръщат към мощни компютри, защото, за да изключат потенциален отговор, те трябва да се уверят, че са изпробвали всяка една комбинация от разположение на числата.

За съжаление това отнема много време дори и на един много усъвършенстван и изключително мощен компютър. Затова изследователите проявяват творчество. Те разбраха, че за целите на тази задача симетричните отговори са еднакви. Отразяването на цялата решетка не би променило резултата, но би удвоило количеството работа, което компютърът трябва да свърши. Така че те приложили правилото "не се притеснявайте за симетричните резултати" и успели да изключат 13, оставяйки на масата само 14 и 15.

 

Но всеки път когато тестваното число се увеличаваше, компютърният процес отнемаше много повече време. Така че, дори и с въведеното правило "да не се притесняваме за симетрични резултати", изчисленията за тестване на 14 щяха да отнемат твърде много време за удовлетворение на Суберкасо и Хеле. Освен това математикът от Университета на Колорадо Александър Сойфер каза пред списание Quanta, че дуетът не е искал просто да реши проблема с груба сила, а е искал да го "реши по впечатляващ начин".

В крайна сметка двамата осъзнават, че ако накарат компютъра да изследва части от пространството заедно, а не всеки отделен квадрат, изчисленията стават много по-ефективни. Така те разделят пространството на плюсови знаци, изградени от 5 квадрата, и карат компютъра да проверява всеки плюсов знак за червени флагове вместо всеки квадрат.

И само след малко компютърът проведе своя експеримент и постави флаг на 14. Оставаше само 15 като опция и съответно като отговор. Цялата тази работа, цялото това програмиране и цялото това творчество за едно просто 15.

Вероятно в реалния живот няма да се сблъскате с безкрайна решетка, която трябва да се запълни при много специфични условия, но решаването на подобни проблеми невинаги е свързано с това да направите най-приложимото в реалния свят откритие. Понякога наистина е по-важно пътуването, отколкото дестинацията.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
България и Войната в Украйна
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Мигрантски натиск към България
Кауза Колежа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: