Първата дама на САЩ Мелания Тръмп прикова погледите на мнозина по време на президентската инаугурация на мъжа й Доналд Тръмп за втория му мандат. Тя се появи облечена в тъмносин, почти черен костюм с подходящи за случая обувки и шапка и се превърна в истинската звезда на президентската клетва.
Американският дизайнер Адам Липс проектира тоалета на Мелания Тръмп, който се състоеше от палто от тъмносиня копринена вълна, пола молив от тъмносиня копринена вълна и блуза от копринен креп в цвят слонова кост.
"Традицията на президентската инаугурация въплъщава красотата на американската демокрация и днес имахме честта да облечем нашата първа дама Мелания Тръмп. Тоалетът на Мелания Тръмп е създаден от някои от най-добрите американски майстори и аз се гордея, че мога да покажа такава работа на света", заяви Липс в съобщение за пресата.
Междувременно подходящата ѝ шапка, проектирана от Ерик Джавитс, имаше специално значение за дизайнера, който заяви пред ABC News, че е "много почетен и много трогнат от цялото преживяване".
"Когато създавах шапката в ръцете си, тя беше обикновена шапка. Беше сдържана, класическа", казва Джавитс. "Когато я видях на главата ѝ, тя наистина се преобрази. Преживяването стана много силно. Защото всичко работеше заедно. И разбира се, знаете, че това говори за нейната грация и присъствие, така че беше много, много силно. Визуалното въздействие е много силно от това, че я виждам. И, разбира се, аз просто се чувствам много благодарен, че бях привлечен да създам това за нея."
Джавитс добави, че шапката отразява мисленото изразяване на Мелания Тръмп.
"Това е време на известна сдържаност и според мен наистина е нещо като повратна точка към по-консервативните ценности", каза той. "И мисля, че тя мислеше за протокола и изглеждаше много елегантна и много семпла по някакъв начин ... все пак това беше много силно визуално послание."
Въпреки блясъка и престижа, които се свързват с обличането на 54-годишната съпруга за такова важно събитие, 16 дизайнери бяха поканени да облекат Мелания, но нито един не се отзова.
Известни имена като Майкъл Корс, Прабал Гурунг и Том Форд или отказаха да коментират, или не бяха на разположение за обратна връзка, пише "Нюзбрейк".
Това не е първият случай, в който дизайнери проявяват нежелание да работят с Мелания. По време на първите избори на съпруга ѝ известни дизайнери като Марк Джейкъбс и Зак Позен публично отказаха да я обличат.
Откакто стана първа дама по време на първия мандат на съпруга си, Мелания често залага на европейски дизайнери като Диор и Ерве Пиер.
По-специално Пиер се превърна в неин стилист, създавайки емблематични визии като бялата рокля от креп с изрязани рамене, носена на бала по случай встъпването в длъжност през 2020 г.
Той заяви пред списание Women's Wear Daily: "Разбирам, че можете да критикувате Мелания Тръмп. Но да кажеш на някой, който идва да пазарува - на пълна цена - "Не сте добре дошли тук". Това е нещо, което никога не бих очаквал".
Дизайнерът разказва пред изданието, че купува тоалетите на Мелания от самостоятелни магазини - практика, която продължава и до днес. Той изчислява, че 95% от гардероба ѝ се купува по този начин, а не от дизайнерски салони или по поръчка, които са предпочитани от бившите първи дами.
Той обяснява: "Наистина не го правя, но по основателната причина, че модната индустрия не е много гостоприемна.
"Това не е тайна. Някои са много отворени и биха могли да направят нещо специално. Но много хора не са такива."
Анна Уинтур, дългогодишният главен редактор, прочуто й отказа повторна поява във Vogue, въпреки че честта да направи портрет на корицата имаше всяка друга първа дама - и дори вицепрезидентът Камала Харис в навечерието на изборите през ноември.
Когато Стефано Габана се включи в Инстаграм, за да благодари на първата дама за това, че е облякла едно от характерните черни смокинг сака на марката за официалния си портрет в Белия дом през 2017 г., като я обяви с гордост като #DGWoman, тя разпали незабавна реакция в социалните мрежи от много хора в модната индустрия.
Появиха се призиви за бойкот на марката. Вместо да отстъпи обаче, марката пусна бяла тениска за 275 долара с надпис "бойкот", изписан отпред, като по-късно потвърди, че артикулът е в пряка връзка с критиката.
Макар че Мелания, която е трета съпруга на Доналд Тръмп, предпочита предимно европейската мода, при специални поводи тя е представяла и американски дизайнери като Ралф Лорън.
Легендарният американски дизайнер създаде праховосиня двулицева кашмирена рокля и палто, които сякаш излизаха направо от приказния замък на крал Артур Камелот за един от многото бляскави балове във Вашингтон, организирани в чест на президента.
Според някои запознати Джаки Кенеди е бившата първа дама, на която Мелания се възхищава най-много.
Модата на първите дами отдавна е влязла в историята с неизказани послания в избора им на облекло. Жаклин Кенеди Онасис издигна позицията на първа дама до кралска особа с шапките си с възглавнички и скроените пастелни костюми, докато Мишел Обама подчерта приобщаването с лежерните си и достъпни дрехи. Джил Байдън изтъкна американските дизайнери, като в същото време подсказваше за постижимостта на своите полирани визии.
По-късно вечерта по време на бала бившият модел се появи на сцената със зашеметяваща дълга черно-бяла рокля без презрамки. Тя беше с цепка до бедрата и дръзко черно парче плат, което обгръщаше тялото ѝ.
Визията на първата дама бе допълнена от черен чокър, включващ блестяща сребърна висулка и бели обувки.
Мелания остави дългата си руса коса на свободни вълни около лицето си и носеше забележителен грим за вечерта, пише
"24 часа".