Международният ден на земята отбелязваме днес
За трета поредна година промените в климата са водеща тема на международната кампания, посветена на Деня на земята - 22 април. Кампанията се организира от Международната мрежа за Деня на земята. Близо един милиард жители на планетата - от Того до Токио - ще се обединят под мотото "Климатът - зов за помощ". В три поредни години Международната мрежа фокусира вниманието на световни и държавни институции, на бизнеса, на учените, на неправителствените организации, на милионите хора по света върху проблемите, свързани с промените в климата, като ги призовава към конкретни действия.
Промените в климата са факт и те ще продължават, а като последици се очакват катаклизми в световен мащаб, свързани със земята, водата и въздуха. Ако не бъдат предприети координирани действия в рамките на цялата планета за намаляване на емисиите на парниковите газове, до 2100 година глобалната средна температура на повърхността на земята ще се увеличи от 3 до 4 градуса в сравнение с 1999 г. Прогнозата на учените е, че, ако не се намалят емисиите на парникови газове, в рамките на следващите 50 години ледената обвивка на Гренландия най-вероятно ще се изпари. Друго предвиждане е за увеличението на валежите от дъжд и сняг в някои райони на света и намалението им в други, което ще доведе до наводнения и суши. Очаква се да зачестят екстремалните метеорологични процеси - горещи вълни, рекордно ниски температури, тайфуни и др. Изменението на климата засяга не само природата, то влияе на човешкото здраве, на световните икономики, на световната култура.
Учените са единодушни, че тенденцията към затопляне на климата не може да бъде спряна, но общите усилия на човечеството за намаляване на емисиите на парникови газове в атмосферата могат да забавят този негативен процес като дадат повече време на биологичните системи и на хората за адаптация. Празникът в България се отбелязва от 1993 г.