Няколко дни преди Съединението С.С.Бобчев, директор на правосъдието в Източна Румелия, получава писмо, в което се съобщава за станалото в Дермендере заседание на съзаклятниците -съединисти. Изброяват се имената им, разкрива се планът им за действие. Авторът сам си е избрал псевдонима - "Чиновник".Ако съзаклятието не беше успяло, този човек би направил кариера. Но след Съединението той остава неизвестен. Така за историята остава само един "Чиновник".
Обикновено събитията от 6 септември се описват като всенароден празник, а не като преврат /въстание, комплот, революция, пронунциаменто, взрив - според съвременниците/, при който има повече от една жертва. Единствената жертва - Райчо Николов, пада в Пловдив. Съвсем различно е положението в Чирпан.
Наказателен отряд, начело с поручик Жейнов, тръгва след отряд въстаници. Поручикът, "от желание да се прояви и предан на румелийските управници"- както пишат съвременниците, дава заповед да се стреля. В разстрела участва и поручик Вощинов. Жертвите са погребани на 7-и и техните имена бързо се забравят в еуфорията на Съединението.
Не по-малка преданост демонстрира и капитан Кънчев, който е изпратен да потушава бунта в Панагюрище. В архивите са останали няколко негови телеграми:"...за повдигане падналия авторитет на властта трябва сила.""...Мисля, че немедленно трябва да се нападне и смаже тази неоформена още сган!" "...съсипан от труд и за сън. Въобще за днес положението ми е критическо. Боя се, че ще падна в изнурение на сили."
"Още един като него да имаше - пише Захари Стоянов, - и съединението нямаше да стане".
Трима опълченци решават да ликвидират престаряващия се капитан. Спасява го пазаджишкият съзаклятник Тодор Мумджиев. Той решава, че един такъв млад и образован човек ще бъде потребен занапред на България. Капитан Кънчев посреща утрото на 6-и септември, изпаднал в голямо двоумение. Бързо обаче се ориентира в обстановката, слага панагюрско лъвче на фуражката си, проси милост и пръв повежда хорото...
Минават години, събитието се митологизира и фактите, които не вършат работа, се забравят.Ако някой все пак спомене за душманите на Съединението, намира се извинение. Както днес се казва - служили са на България. Изпълнявали са заповеди.Ето какво пише съвременникът на събитията генерал Абаджиев в своите спомени: "Не зная защо, но ние, офицерите, ако и да смятаме себе си за патриоти, но имаме едно чисто военно възпитание в абсолютно подчинение и буквално изпълнение на получената заповед, та не считаме тези наши другари дотолкова виновни, додето са се опитали да изпълнят точно получената заповед."
И така - Съединението успява. Тълпата линчува убиеца на капитан Райчо. Поручик Жейнов, обезумял от страх, търси козите пътеки из Балкана, за да избяга от възмездието. Поручик Вощинов от "гризение на съвестта и от разкаяние" полудява и умира. Капитан Кънчев надживява всички и става градоначалник...
Източник: ПОТВ
Още по темата (29): | |