Скулптурата на основоположника на съвременната архитектура на Пловдив - арх. Йосиф Шнитер , която ще бъде издигнат в градинката на площад „Гроздов пазар", ще бъде готова до 9 май, когато внушителната пластика от бронз и гранит, дело на Цветко Сиромашки трябва да бъде открита. Въпреки студа и минусовите температури авторът не спира да работи , дори и днес.
Пловдивският скулптор, чийто последни творби са монумента на Люсиен Шевалас и двете каменни фигури на убитите Росица и Христина Белнейски не спира да работи по последния си проект . Сиромашки не създава паметник, а скулптора, която да бъде свързана с пространството и времето. Идеята му хрумва по времето , когато работи Шевалас и първо се запознава в детайли с биографията на архитекта. Пластиката показва цялото дела на Шнитер- впелетен е първия градоустройствен план на Пловдив, който е дело на архитекта. Проектираните от него камбанарии „Св. Богородица" и Св.Димитър, „Св. Георги", „Св. св. Кирил и Методий". Има място и за първия водопровод Пловдив-дермендере, чийто автор е Шнитер. Както и за 7-те хълма на Пловдив. Отгоре Шнитер ще следи за творенията си. Но засега е само от глина. Цвятко Сиромашки разказа, после следва калъп от гипс. След това ще се отлее от от восък и с горелка ще бъде още по-детайлно моделиран и тогава вече ще се отлее фигурата от бронз. След това ще се почисти, ще се сложи патина, за да се вкара в синхрон цвета на бронза с камъка и ландшафната обстановка. Трудно е не само заради студа , но и заради недостига на средства. Необходими са още близо 60 хиляди лева. А досега основно са помогнали д-р Георги Крумов, Димитър Димитров, Димитър Георгиев , Стефан Данаилов и Атанас Ангелов.
Браво на г-н Сиромашки! Но аз не разбирам как така за паметник на цар Сименон който не е направил нищо за Пловдив се намират 2 милиона, а за този велик човек, на който нашият град дължи толкова много, няма някакви си 60 хил. Йосиф Шнитер буквално е умрял за Пловдив, макар главен архитект при авария на водопровода на града той лично копае в минусови температури през зимата и умира от плевмония, вселдствие на това. Но ние правим памитници на коне и царе, нищо против, но така сапоставени нещата изглеждат безумни.
Градът е имал късмет, че този чех, възпитаник на Виенската архитектурна школа е решил да стане доброволец в Освободителната война (1877-1878) и е останал да живее в Пловдив. Монументът на Шевалас е изключително добра творба на Цв.Сиромашки, с напълно заслужено място в градината - човекът е създал и поддържал всички паркове в града след Освобождението. Радостно е, че имаме и кадърни съвременници като този автор. Поздравления и признателност!
-Пловдив-, ти чувал ли си за цар Сименон (виж Sirocco)? Не бях чувал и не знаех, че и Жорж Сименон е бил наш цар. Хубаво е неговият герой Мегре да дойде да се поразрови в Пловдив. Ако иска, нека доведе и Еркюл Поаро, може и Марлоу и т. н.
50 000 лева трябват за монумента на Йосиф Шнитер. Как така само 50000 за истинско изкуство? Че то, Рендето, дето е една пълна глупост и недоразумение, струваше почти двойно повече! Цвятко, много евтино си продаваш таланта!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.