"Нощ на прилепите" в Пловдив
На 7 октомври от 16 до 21 ч. в Цар Симеоновата градина в Пловдив ще се проведе традиционното честване на Европейската нощ на прилепите. Събитието в Пловдив се организира от "Зелени Балкани". Тази година още 10 града отбелязват Нощта на прилепите в България на различни дати през септември и октомври.
В рамките на събитието гражданите ще могат да научат повече за тези тайнствени и уникални създания - къде живеят, как и с какво се хранят, колко дълго живеят и как отглеждат малките си, как "помагат" на хората и колко "пари" спестяват на държавния ни бюджет.
Гостите на щанда на Зелени Балкани ще могат също така да похапнат "прилепни" сладки, да присъстват на демонстрация с ултразвуков детектор за прилепни звуци, да рисуват и да научат техники за проникване в пещера.
Ето и някои интересни факти за прилепите:
В света има близо 1100 вида прилепи, т.е. ¼ от бозайниците могат да летят! Това е най-процъфтяващата група бозайници.
Прилепите обитават всички континенти с изключение на Антарктида, най-северните части на Европа, Азия и Америка и някои отдалечени острови.
Прилепите съществуват от 55 милиона години, а човекът - едва от 50 000 години (или те са на Земята 1100 пъти по-дълго от нас!)
Прилепите се ориентират в тъмното с помощта на ултразвук - нашият слух долавя звуци от близо 20Hz до 15 - 20 kHz (в зависимост от възрастта на човека). За сравнение, някои прилепи могат да чуват звуци с честота над 110 kHz.
Прилепите са бозайници, което означава, че раждат живи своите малки и ги хранят с мляко, а телата им са покрити с козина.
Прилепите не са гризачи, въпреки че външно приличат на такива и някои хора ги наричат "летящи мишки".
Прилепите унищожават огромни количества насекоми, много от които са вредители. Едно малко кафяво прилепче, което тежи около 5 гр, изяжда 3000 насекоми на вечер и само за един час може да изяде 1200 комара!!!