Новината е съобщена на научна конференция в Калифорния, но до момента у нас това не бе известно. Намерените скъпоценни камъни са с малки размери, затова са наречени микродиаманти. За разлика от тези в Южна Африка, които се формират в кимбърлитови скали, наречени така по находището Кимбърли, чепеларските са в гранатови шисти. Намерени са на север от града до стара юзина (малка ВЕЦ).
Проф. Ангел Кунов категорично отрече твърденията, че край Враца има дълбочинни скали (еклогити), които се свързват с диамантите.
"Такива скали във Врачанско няма. Там има пясъци, варовици и меркели. Еклогити има на малко места в България и те трудно се разпознават", посочи ученият.
По повод информацията за откритията в с. Светулка той заяви, че в научните среди няма подобни данни. Прието е геоложките открития да се публикуват или обявяват на научни форуми, а не чрез медиите, каза професорът. Хората в Светулка обаче са готови да запретнат ръкави и да почнат да търсят скъпоценни камъчета по околните баири.
Според проф. Илия Балтов находки като тази в Чепеларе имат предимно научна стойност. Те показват, че въглеродът може да кристализира и при нетипични условия. До промишлен добив може и да не се стигне.