Откриха най-голямата змия в света - 200-килограмова анаконда

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
21:44 / 20.02.2024
8476
Най-голямата змия в света беше открита в тропическите гори на Амазонка!

Северната зелена анаконда, дълга около осем метра и тежаща почти 200 килограма, беше открита от професора и телевизионен водещ Freak Wonk. 

Въпреки факта, че анакондата има глава с човешки размери, 40-годишният професор Уонк не се страхува да се приближи до чудовището.

Невероятни кадри показват холандския биолог, плуващ редом с гигантска анаконда, дебела колкото автомобилна гума, пише Kurir.

Досега само един вид зелена анаконда - наричана още гигантска анаконда - е била призната в Амазонка. Северната зелена анаконда вече е потвърдена като отделен вид в ново проучване, публикувано в Diversity.

“Заедно с още 14 учени от девет страни открихме, че най-големият вид змия в света е зелената анаконда. Те всъщност са два различни вида. 

Зелените анаконди, открити в северната част на техния ареал в Южна Америка, включително Венецуела, Суринам и Френска Гвиана, изглежда принадлежат към напълно различен вид. 

Въпреки че на пръв поглед изглеждат почти еднакви, генетичната разлика между тях е пет процента и половина и това е огромна разлика.  Хората и шимпанзетата например се различават генетично един от друг само с около два процента - казва Уонк.

Новият вид получи латинското име Eunectes akaiima или северна зелена анаконда. Изследователите казват, че тя е застрашена.

“Регионът на Амазонка е под голям натиск от изменението на климата и непрекъснатото обезлесяване. Повече от една пета от Амазонка вече е изчезнала, площ 30 пъти по-голяма от Холандия. Оцеляването на тези легендарни гигантски змии е неразривно свързано със защитата на естественото им местообитание" – допълва Уонк.

Професор Хесус Ривас, водещ автор на изследването, обяснява, че е разбрал, че има повече от един вид зелена анаконда преди повече от 15 години. Тогава той и съпругата му Сара, която също е учен, започват да анализират пробите, за да докажат генетични различия.

“Сара и аз започнахме да изследваме през 2007 г., когато за първи път забелязахме, че има голяма генетична разлика между проби от Венецуела и някои проби от Перу. След това започнахме процеса на събиране на проби и сътрудници в Южна Америка и извън нея, за да завършим мозайката от данни, която ни позволи да съставим изследването. Работил съм в много страни с много колеги, за да събирам проби. Сара изпълни повечето от трудните задачи като генно секвениране и филогенетичен анализ – уточнява Ривас.

Той заявява, че изучава анакондите от 32 години и сега се чуди колко други видове има, за които не знаем.

“Ако такова легендарно животно е било незабелязано толкова много години, какво да кажем за по-малко забележими и по-малко изучавани животни и растения" - поставя риторичния въпрос проф. Ривас.


Виж коментарите (0)

Още по темата (6975):
07.11.2024 Орхан Мурад залюби два пъти по-млада от него
30.10.2024 Ето я годеницата на Виктор от "Биг брадър"
23.10.2024 Коцето прибрал 20 бона от клипче в социалните мрежи
09.10.2024 Най-известният брадър в България: Мъчно ми е, че не ме поканиха в студиото за първия епизод
01.10.2024 Ще се превърне ли "Тревожност" в хит?
24.09.2024 Ивайло Захариев: Съпругата ми бе подложена на онлайн тормоз
Още новини от Любопитни новини:
Ралица Паскалева: Предател си!
"Обичам те, братко": Зейн почете паметта на Лиъм Пейн с емоционал...
Доц. д-р Лъчезар Лозанов: Част от пациентите с преддиабет имат но...
Любима актриса от "Островът на обречените" и "Клюкарката" празнув...
Ще почувстваме неразположения тези дни
Соня Васи за дъщеря си: Има й нещо на мозъка, което трябва да се ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).