В нея хронологично се проследяват историческите събития около сключването на Сан Стефанския мирен договор, провеждането на Берлинския конгрес, очертанията на новата българска държава, отделянето на Източна Румелия. В снимки и гравюри е отразена подготовката на самото Учредително събрание в Търново. Може да се види как са изглеждали първият протокол от това събрание, таблото с ликовете на депутатите, дневниците от заседанията му, проектите на първата българска конституция и самата Търновска конституция, както и предложенията за бъдещата столица на България. Специални табла са посветени на избирането и коронясването на първия български княз Александър Батенберг.
В снимки и документи се проследява изграждането на духовната власт, съдебното производство, просветата, на самия парламент, конституирането на министерствата и министрите, определянето на символите на държавната власт - герб, знаме и държавен печат.
Интересно е да се види изображението на т. нар. Сребърна конституция на България, приета от Петото Велико народно събрание от 1893 г., и конституционните промени от 1911 г., във връзка с международните отношения след извоюването на българската независимост през 1908 г. Има изображения от оригиналите и на следващите български конституции от 1947, 1971 и 1991 г.
Две табла са отделени специално за Пловдив, засягащи периода му на столица на Източна Румелия (1878-1885). Може да се види Органическият устав, протоколите на Областното събрание и акта на Съединението.
Автори на изложбата са Огнян Пунев, Лилия Цветкова, Наташа Михайлова и Иванка Гезенко. Художественото оформление на таблата и рамкирането им са дело на художничката Мая Петрова.