ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Пилот обясни защо някои самолети оставят следи и защо преди години не са се забелязвали в небето
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:23 / 07.10.2022Коментари (3)36077
©
"Следите в небето от самолетите са познати на много хора като "кемтрайлс", в превод това означава химически следи. От години се говори, че тези следи представляват пръскане на химикали; обгазяване на населението, които причиняват заразяване с болести. Това звучи страшно и е нормално хората да се притесняват. Само че истината е далеч по-проста и базирана на научни факти". Това разказва пилотът на самолет Марио Бакалов в специално видео за платформата "Уча.се".

"Следите от самолетите са изкуствени облаци, които се състоят от замръзнал и кондензирана водна пара и остатъците от изгорял керосин. Най-важните фактори за образуване на тези следи са температурата и влажността на въздуха. Температурата трябва да е под -40 градуса, а влажността да е висока. Такива условия има на височина над 8 км, където обикновено летя пътническите самолети."

"Преминаването на водата от газообразно в течно състояние се нарича кондензиране. Когато горещите газови изпарения на изгорелия керосин на самолета, напуснат по време на полет турбината на двигателя и се охладят рязко от студения въздух, те сменят агрегатното си състояние и образуват втечнени пари. Това са малки капчици, наречени кондензат. Кондензатът се вижда благодарение на слънчевите лъчи за известно време като следа от самолета. Така че това са contrails (б.р. - следи от кондензация), а не chemtrails."

"На по-големи височини капчиците веднага замръзват и стават големи ледени облаци от семейството Cirrus, т.е. перест облак. Преминаването на водата директно в газообразно  в твърдо състояние се нарича ресублимиране. Облаците се образуват на същия принцип - въздух, напоен с влага, се издига нагоре и така се охлажда. Многото кондензирани капчици са облаците, които всички ние виждаме."

"Дъхът на всеки един човек е един малък облак"

"Колко дълго ще останат следите от самолет зависи от влажността на въздуха - колкото по-влажен е той, толкова повече време ще останат. Вятърът и атмосферните условия също влияят. Някои самолети остават гъсти следи, а други не, защото просто летят на различни височини. Колкото по-ниско летят, толкова по-висока е температурата на въздуха и може да не е достатъчно студено за ресублимиране."

"Тъй като налягането и температурата на излизащия от турбината газ се различава от отделните производители на двигатели, това също може да бъде причина защо някои самолети оставят следи, а други не."

"Теоретично е възможно да се транспортират и пръскат течности, както например в селскостопанската авиация. Би било безумие пътническите самолети да носят допълнителен товар с химикали. Да не говорим, че изпускането на подобни химикали от толкова огромна височина, води до разреждане и на практика нищо не стига до земята."

"Първата причина, поради която сега има повече подобни следи от самолети в небето, отколкото в миналото, е че сега има много полети. През 2000 г. въздушният трафик в България е бил 350 000 полета, а през 2019 г. - 880 000."

"Втората причина е чисто техническа. Газове, излизащи от двигателите на модерните самолети, са по-студени от старите. Това води до повече вода в тях и повече кондензат."

"Третата причина е, че самолети сега летят по-високо от едно време. Защото има много трафик, а и е по-икономично. Колкото по-високо се лети, толкова по-малко гориво се изразходва."

"Факт е обаче, че следите от самолетите могат да са вредни. Те допринасят за парниковия ефект на земната атмосфера. Изкуствените облаци могат да покрият до 10% от небето и така да абсорбират части от топлинното излъчване на земята, затопляйки планетата ни."








Зареждане! Моля, изчакайте ...
+4
 
 
Абе тоя пЕлот нема как да измами нашия бай Ганя. Пръскат корона и гей вируси и хората стават пе**ли.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Kатастрофи Великотърновско
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: