Плодовете, които да не ядем всеки ден
Плодовете съдържат много витамини и диетични фибри, които подобряват перисталтиката, свързват тежките метали и холестерола, забавят усвояването на въглехидрати и мазнини, а също така подобряват чревната микрофлора. Те също така са нискокалорични, но богати на фибри, антиоксиданти и микроелементи.
Но ако прекалявате с консумацията им, това може да доведе до смущения в тялото, според руския диетолог д-р Яна Логвина. Тя изброява и плодовете, които не трябва да се ядат всеки ден - банани, грозде, грейпфрут и лимон.
Банани
Хората, които отслабват, трябва да ядат банани с повишено внимание, тъй като един банан съдържа до 5 чаени лъжички захар. Ако страдате от диабет, по-добре е да избягвате ежедневната консумация на тези плодове. Хитрите домакини слагат този зеленчук при плодовете и те издържат по-дълго.
Грозде
Плодовете на гроздето съдържат в пъти повече естествени захари от другите плодове – до 18 g на 100 g.
Грейпфрут
Този плод е най-добре да не се яде всеки ден поради силно концентрирания му състав. Комбинацията му с лекарства води до увеличаване на тяхната бионаличност, което може да увеличи риска от странични ефекти.
Лимон
Лимоните трябва да се добавят към диетата с повишено внимание при язва, ентерит, гастрит, стоматит и повишена стомашна киселинност. Лимоновият сок дразни лигавиците, което води до обостряне на тези заболявания. Лимонът също може да разруши зъбния емайл, ако се яде ежедневно. Ако ядете по един лимон всеки ден, това може да се образува хипервитаминоза.
Освен това експертът не препоръчва злоупотребата с лимон при следните обстоятелства: гастрит; панкреатит; язва на стомаха и дванадесетопръстника; алергии; деца под три години; по време на кърмене;
"Предозирането с аскорбинова киселина (витамин С) може да бъде вредно за здравето. Освен това е по-лесно да се компенсира липсата на витамин С, отколкото да се премахне неговия дефицит, който е изпълнен с риск от главоболие, стомашно-чревни разстройства (стомашно-чревен тракт) и ставни заболявания. Хората с бъбречна недостатъчност, чернодробна цироза и таласемия не трябва да приемат никакви дози витамин С", казва диетологът.
“Също така аскорбиновата киселина не се комбинира добре със следните лекарства и вещества: аспирин, орални контрацептиви, салицилати, алкални напитки, етилов алкохол, хепарин, калциев хлорид, амфетамини", казва д-р Логвина. Тя припомня, че основната полза от лимона е неговото свойство да се бори с настинки, тъй като помага за укрепване на имунната система.
Лимонът също така съдържа желязо и калий. Освен това спомага за намаляване нивото на лошия холестерол в кръвта, нормализира кръвното налягане и сърдечната дейност. Консумацията му дава енергия, облекчава умората и се бори с гаденето, информира actualno.com.