Духът на улицата може да бъде усетен чрез интервюта, видео материали и фотографии от 23 април до 25 май улица "Отец Паисий". Работното време на проекта е от 12.00 до 19.00 часа, почивен ден: понеделник.
Етноложкото изследване се провежда в рамките на Културния фестивал "Улица Отец Паисий". То се организира от Центъра за антропологични и етносоциологически изследвания при Пловдвиски университет и Катедра "Приложни изкуства" при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство, с подкрепата и съдействието на Open Arts Foundation. Ръководители на изследването са: доц. Красимира Кръстанова, доц. Никола Лаутлиев, Мариана Камбурова.В изследването участват 29 студенти по Етнология от ПУ "Паисий Хилендарски" и 6 студенти по Графичен дизайн и фотографя от Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство. Тяхната обща работа продължи в периода март-април 2010 година и документира с интервюта, видео и фотографии разказите на обитатели на улица Отец Паисий. Събраните сведения разкриват как се изгражда и променя градът, кои места се наследяват и как се променят местата на града, какъв смисъл им придават хората. Това, което стои в центъра на изследването, са хората и техните отношения - техният начин на живот, всекидневният им труд, празникът. Затова биографиите са основният източник на информация - те разкриват индивидуалните характеристики и единичните събития, които изграждат колективната памет. Само така може да се разбере какво от миналото е съхранено и как това минало се вписва в настоящето, за да придаде ценност и своеобразие на мястото (ул. Отец Паисий).
Студентите етнолози и фотографи формираха общи екипи, които се съсредоточиха върху изследването на няколко основни за улицата обекти и теми, разкриващи нейната специфика: "Къщи и фамилии", "Работилници", "Магазини", "Златарски ателиета и златарски магазини", "Токоизправителна станция за тролейбусен транспорт", "Арменците на улица Отец Паисий", "Ресторанти и кафенета".
В резултат на работата са събрани над 50 интервюта (обработени в 250 стр. текст) и повече от 620 фотографии. Това е документалната основа за изработването на изложба УЛИЦАТА СЕГА - Духът на улицата и на два документални филма.
Изложбата е разположена в четири нестандартни изложбени пространства по самата улица - магазин, който се дава под наем, офис в Арменския Културен Дом, офис и кафене. Идеята за представяне по този начин доразвива концепцията на етноложката изложба за навлизането в живота на улицата чрез лицата и пространствата. Местата на изложбата ще разпознаете по синия флаг на тротоара.