Изложбата може да бъде видяна от 28 май до 28 юни 2011 в artnewscafe, Пловдив.
Проектът е подкрепен от Фондация Отворени Изкуства и отличен с първа награда по Отворена Покана за Проекти - ул. Отец Паисисй 2011.
Мултимедийният проект "Градски портрет" е експериментално изследване на уличната система като жив организъм. Подобно на средновековните картини, които улавят живота и динамиката на града в един застинал момент (Питър Брьогел, Йероним Бош), така и проектът "Градски портрет" се стреми да портретира улица Отец Пасий в детайл, но със средствата на модерните технологии. Ултимативната цел на портрета е не просто да констатира живота в неговата рутинност, но да зададе въпроса каква е скритата емоционална картина на това градско пространство или къде се крие златото на Отец Паисий.
Какво е "Градски портрет"?
Фотографски, графичен, видео и звуков портрет на улица "Отец Паисий", компилиран под формата на система от динамични инфографики. Осъществява се чрез наблюдение и отразяване живота на улицата. Изследва характера и зависимостите в поведението на различни естетически, социални, екологични и икономически градски системи.
Проектът проследява различни художествените характеристики на улицата - движение, пространство, цвят, звук, настроение, атмосфера. Тези предварително зададени прараметри правят възможно и изследването на улицата като жива система, погледната през художествена призма. Тяхната динамика е представена в инфографика, съчетана с видео и звукова картина, които представят техния интензитет, сила и време на случване. Акцентът на творческия акт и на самата творба не пада върху точното статистическо заснемане на елементите на градската среда, а върху художествения им прочит. Портретът е абстрактно изобразяване на реални факти от живота на улицата.
Експозицията представя 4 принт инфографики, изобразяващи отделните художествени параметри - цвят, движение, настроение, форма - в тяхното развитие. Цветният отпечатък на улицата се наслагва от постоянно преминаващи минувачи, коли и бавно променящите се сгради - този цвят е индикатор за настроението и функцията на улицата, но той е и свързан с историята й, показва социалните изменения в нейната функция. В този смисъл "Градски портрет" провокира жителите на ул. Отец Паисий към съзнателно моделиране на поведението си на улицата - как се обличат, къде пазаруват, как говорят и как се държат, докто са на нея.
Към принтовете са представени и видео - отпечатъци от уличния живот под формата на кратки импресии. В слушалките пък можете да чуете изповедта на улицата, тайно записана по време на изследването.
Фестивалът Улица Отец Паисисй 2011 е подкрепен от Фондация Америка за България.