© | | Изложбата "Смяна на мястото" на Клер Маклафлин ще бъде открита в галерия Сариев на 30 март. Изложбата се осъществява с подкрепата на Посолството на Ирландия в България.Тя е продължение на идеята за културен обмен, зародила се по време на изследване на културните различия в Коб, Япония. Тя е изградена на принципа на наслояване на пластове, носещи характера на различни култури и идеята за тяхното взаимодействие.
Глината насочва към мястото, от където всички идваме - материалът, който се набавя от земята. Порцеланът е метафора на страните от Изтока, където той е използван и обработван векове преди да започне употребата му в Европа. В изложбата в порцелан са натопени части от типичната за Ирландия Аранска плетка, като така се създава обмен/диалог между Японската и Ирладската култура. Глинената мрежа е основен елемент в изложбата, който изразява нуждата от систематизиране и оформяне, създавайки нещо ново и изследвайки непознатото.
Материалите в изложбата са: порцелан, керамични плочки, тъкани. Работите представляват обекти в свободни композиции. В зависимост от характера и подредбата им могат да се разделят на четири теми.
Променен Аран включва петнайсет къса Аранско плетиво, които авторката е натопила в порцелан. Това е плетиво характерно за Ирландия.
В Променен образ работите са Керамични плочки с големина 3х3 см., чиято разбърканост изразява опита ни да обясняваме нещата според нашата нагласа, когато се налага да разбираме чужда култура.
Промяна на мястото са две композиции, като всяка включва парче Аранско плетиво, потопено в порцелан, напечатани порцеланови полу-сфери и плат, типичен за конкретното място, като в случая той ще носи характеристиката на Пловдив. Всяко е поставено върху глинена плочка с размери 10х10 см. Те внушават идеята, че когато променяме мястото новата среда също може да ни промени.
Обектите от Културен обмен са порцеланови обекти, които са базирани на шарката, на характерния мотив като израз на дадена култура. Традиционни плетива или бродерии се предлагат обичайно на чуждестранни посетители и имат характер на сувенир. По този начин се постига културен обмен. |