Решено бе обсъжданията да бъдат отложени до 2015 година. Причината е, че някои от държавите са поискали допълнително време, за да анализирит въпроса. Високосните секунди са необходими, за да бъде избегнато избързването на атомните часовници спрямо слънчевото време. Те се добавят на неправилни интервали, като така атомното време се увеличава с един удар, който компенсира неравномерното въртене на Земята.
Противниците на идеята, сред които Великобритания, Китай и Канада, изтъкват, че премахването на високосната секунда ще наруши последната връзка между отмерването на времето и пътя на Слънцето по небосклона. Поддръжниците й обаче са категорични, че машините повече не трябва да бъдат свързвани с неточните цикли на изгревите и залезите.
Ако бъде премахната високосната секунда, за което настояват САЩ и някои европейски страни, операторите на мрежите за мобилни телефони, системите за контролиране на самолетния трафик и финансовите пазари ще могат да разчитат на почти абсолютната точност на атомните часовници, без да се притесняват, че системите им на една или две години трябва да спрат за момент.
Сателитните навигационни системи като GPS не използват високосни секунди. Освен това в Азия и Австралия високосната секунда се въвежда по средата на деня , което не е удобно. Светът все повече разчита на компютрите за точни измервания и всяка засечка може да струва скъпо или да бъде фатална.
Несъгласните с идеята изтъкват, че рисковете се преувеличават, високосните секунди се използват успешно от 1972 г., въпреки че трудно се прогнозират повече от шест месеца предварително.
Тази година ще има не само един допълнителен ден, но и една
допълнителна секунда на 30 юни, припомня Фокс нюз, позовавайки се на Международната служба за изчисляване на въртенето на Земята и референтните системи. Така универсалното време ще бъде синхронизирано със слънчевото. Повечето хора няма въобще да забележат разликата.
Допълнителната секунда обаче ще затрудни авиолиниите и
диспечерите, които ще положат много усилия всичко да бъде
координирано.
Допълнителната високосна секунда е въведена през 1972 г.
Предишната такава промяна е през декември 2008 г. Атомните часовници, които се използват от 50- те години на миналия век, са много точни. Те осцилират 9 192 631 770 пъти в секунда. Земята обаче не е толкова точна. Докато се върти около остта си, малките отклонения водят до това някои дни да се по-дълги от други. Затова атомните часовници не съответстват точно на действителното време.
Така след неколкостотин години разликата ще е от една минута, но след няколко стотици хиляди години тя би станала часове. Затова се използва високосната секунда. Тъй като забавянето на Земята е неравномерно, не е възможно да се предвиди за дълъг период от време кога ще се наложи вмъкването на високосна секунда.
Международната служба за изчисляване на въртенето на Земята и референтните системи издава бюлетини на всеки 6 месеца, които установяват наличието или липсата на високосна секунда през следващия период.
Източник: в. "Стандарт"