Рецептата на Ванга за забременяване и отслабване с чай от гръмотрън

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
12:46 / 03.01.2025
1840
Гръмотрънът е многогодишно тревисто растение или полухраст от род дребни медоносни храсти с късо многоглаво коренище. Стеблата стелещи се, възходящи или изправени, прости или разклонени, 30—70 (150) см високи. Листата последователни тройни и прости, листчетата елиптични или яйцевидни.

Цветовете по два (рядко единични) в пазвите на листата по дължината на стеблото и клонките, формиращи рехави до сбити гроздовидни съцветия. Венчето розово или розововиолетово, рядко бяло, от пет нееднакви листчета. Плодът яйцевидно ромбичен, 1—2 (3) семенен, жлезисто-влакнест боб. Цъфти юни — септември.

Името на рода Ononis произлиза от гръцки език: onos – "магаре“ и onimeni – "полезен“. Гръмотрънът носи също и народното наименование магарешки трън, а поради многото шиловидни бодли и волска спирка.

Расте из влажни ливади, тревисти места, по пясъци край реките, в храсталаците и из горите, рядко плевел в посевите. Разпространено из цялата страна докъм 1600 м надморска височина. Среща се в цяла Европа (без крайния север). По света се срещат около 75 вида гръмотрън, като 7 от тях растат в България, най-разпространените от които са Кози гръмотрън, Наведен гръмотрън и Измамлив гръмотрън.

Събраните през есента почистени промити и изсушени корени (Rad. Ononidis). Те са слабо сплескани, надлъжно набраздени, отвън кафяви, отвътре жълто-белезникави, влакнести, с ясно лъчист строеж. Миризмата им е специфична, вкусът — горчив със сладникав привкус. За лечение се използват и листата на гръмотръна под формата на чай и на запарка.

Съдържание на гръмотрън

Около 0;2% етерично масло с неизвестен състазв, флавоноиди, танини, смоли, тлъсто масло и др. Сладкият вкус се дължи на един глюкозид, наречен ононид, с подобна структура на глициризина.

Основно действие на гръмотрън корен

Диуретично, антисептично, патогонно, противовъзпалително.

Експериментални и клинични данни на гръмотрън. Ползи на гръмотрън корен

Редица изследвания показват, че отварата от корени на гръмотръна действа диуретично и увеличава с 20% отделянето на пикочна киселина. Действието е краткотрайно и при продължително приложение се получава обратен ефект.

Според някои изследователи диуретичното действие се обуславя от глюкозида ононид и от сапонините. Според други диуретично действие оказват само сапонините, нещо което се потвърждава от опити, направени с растителни части на гръмотръна, които не съдържат сапонини. В този случай не се получава диуретичен ефект.

Установено е, че екстрактите от гръмотрън са по -силно диуретични от тези на хвоща и магданоза. От древността се познават ползите на гръмотръна и се е считало, че гръмотрънът има диуретично действие и при камъни в бъбреците може да предизвика изхвърлянето им.

Някои автори твърдят, че гръмотрънът притежава и противовъзпалително действие и затова го използват за лечение на цистити. Гръмотрънът може да бъде приложен за лечение на ставния ревматизъм, подаграта, както и за лечение на цистити, а външно — под формата на бани при хронични дерматози и екземи.

Прочутият гръцки ботаник от 1 век от новата ера Диоскорид пише: "Кората от корените накисната във вино повишава уринирането, намалява песъчинките и камъните в бъбреците, разяжда (почиства) краищата на язвите и ги обгръща със здрава тъкан“.

В българската народна медицина чай от гръмотрънът се използва при цистити, подагра, затруднено уриниране (простатити). Чай от гръмотрън намалява кръвното налягане и редуцира проницаемостта и чупливостта на капилярите. Прилага се за кръвоспиране на зони с хемороиди и разширени вени.

Гръмотрън билка - нежелани реакции

Да се внимава да не се предозира. Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар, пише bilki.bg.Приемът на гръмотрън чай следва да се прекрати, ако се появят стомашни киселини. 

Като диуретик, гръмотрън чай може да се съчетава с царевична коса, хвойна синя, пресечка, бяла върба и др.

Рецептата на Ванга за забременяване и отслабване с чай от билка гръмотрън

При проблеми със забременяването Ванга препоръчвала да се свари един литър вода и към нея да се добавят 20 гр. гръмотрън в момента, в който водата заври. Съдът с отварата се оставя на котлона, докато течността не намали количеството си наполовина. Необходимо е отварата да престои цяла нощ, след което се прецежда и се приема по 150 мл преди хранене, три пъти дневно. Лечението трябва да продължи 30, най-много 40 дни.

За отслабване запарете две супени лъжици от билката за половин час в половин литър вода. Полученото количество се пие 3-4 пъти на ден. Ефектът върху излишните килограми от този режим е строго индивидуален. При някой той настъпва по-бързо, а при други по-бавно. Гръмотрънът намалява апетита, стопява мастните клетки и засилва обмяната на веществата в организма.

Начин на приложение на билка гръмотрън

От 1 до 2 г корен на прах 4 пъти на ден с вода; 1 чаена лъжичка (2—3 г) в чаша студена вода да кисне 12 часа, да се изпие наведнъж (Икономов, П., А. Бойчинов, П. Николов. Лечебни растения. С., 1941). По една супена лъжица ситно нарязани корени се заливат с чаена чаша вряща вода, след изстиване се прецежда и се пие на 3 пъти през деня (Стоянов, Н. Нашите лекарствени растения, ч.2. С., Наука и изкуство, 1973).

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Ивановците да почерпят! Празнуват обаче и още няколко интересни и...
В интернет се появиха снимки на ярката комета C/2024 G3
Олимпийската шампионка по бокс Стойка Кръстева роди второто си де...
Известен пловдивчанин днес стана на 61 години
Годината започна със скандална звездна сватба
Светлана Гущерова: Тази раздяла измъчва децата ни


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).