Родопчанин: 112 евро на ден, но след данъците и квартирните остават само 50
"Едно излизане и надникът, изкаран с толкова труд през деня, може да замине. И то за елементарни неща“. Това бе споделено от гурбетчия от Родопите, който от години живее в Германия. Правителството на Олаф Шолц падна, а инфлацията и засилената икономическа тектоника са все по-осезаеми.
Мол в германски град. В него има 140 заведения, магазини, офиси. Всякакъв калибър. Туптящото сърце на населеното място. Пълно е с гурбетчии от Родопите във Федералната република.
"Кризата умишлено се избягва като тема, но тя се усеща от всеки. Един пример. След работа обичам да посещавам заведение, което побираше преди около 100 души. В пиковите, най-силните часове в последно време, тоест след работа, клиентите са едва около 25. В най-оборотното време. А, заведението затваря два часа по-късно. Една бира е 5 евро. Ако се отпуснеш малко, ако вземеш и мезе, цялата надница отива“, разказва за "Родопи voice“ нашенец.
На какви пари се разчита?
14 евро на час, или за нормален 8-часов работен ден - 112 евро. "Данъците са поне една трета. Остават около 70 евро. Като се махне дължимото за квартира, която е 600-1000 евро, и чисто остават 50“, споделя друг гурбетчия.
"Излизането по заведения става все по-неприемливо дори за германците. Няколко бири и нещо за хапване в заведение средна хубост излизат над 70 евро. За какво работиш всъщност? В магазините цените са други, затова и кръчмите остават празни. А, и са скучни. Мълчаливи хора, гледащи телефоните си, никакви разговори, никакво веселие. Нищо общо с Балканите. Атмосферата е тягостна, а цените космически“, разкриват гурбетчии.