Само четири езика са по-трудни от българския, това обаче не ни оправдава за грешките

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
16:55
16144
Българският език е сред най-трудните в света – това е обективна оценка, базирана на класация на Института за чуждестранна служба, подредила езиците според това колко часа обучение са необходими за овладяване до степен професионални умения. Класацията разделя езиците на 5 категории, като най-трудни са тези, които са поставени в категория 5.

Колко труден е българският език?

Езикът ни е подреден според класацията на Института за чуждестранна служба, в категория 4, като по-трудни от него са само езиците, подредени в категория 5 – арабски, японски, корейски, китайски. Докато най-лесните езици могат да бъдат овладени с около 600 часа обучение, за овладяване на езика ни са нужни около 1100 часа – двойно повече. Това до голяма степен се дължи на сложната граматика, както и на правописа на сложните думи на български език, които затрудняват дори много от българите. 

Сложността на езика ни обаче не трябва да е оправдание за допускане на грешки и за неграмотността, която все по-често наблюдаваме в социалните мрежи. Владеенето и разбирането на правилата значително улесняват и минимизират риска от допускане на много и груби грешки. Вижте какви са основните от тях за правописа на сложните думи на български език, без да претендираме за изчерпателност, защото материята е не само сложна и с много правила и изключения, но и обемна и не може да бъде обект на една статия.

Как да не грешим правописа на сложните думи на български език?

Ще разгледаме правописа на основни положения на сложните думи на български език, като ще ги разделим на правопис на сложни думи, които са съществителни имена, и сложни думи, които са прилагателни имена.

Сложни съществителни имена

Слято се пишат сложни съществителни имена, в които двете съставни думи, образуващи сложната дума, са свързани със съединителна гласна – е, о, и. Например такива са сложните думи земетресение, трагикомедия и др. Съединителната гласна може да липсва, само да се подразбира, но това не променя правилото. Кислородсъдържащ се пише слято, въпреки че съединителната гласна липсва – кислорОдосъдържащ.

Полуслято се пишат сложни съществителните имена с неравноправно отношение между изграждащите ги основи, тоест между двете отделни съществителни имена, които формират сложното съществително име. Ако може да членувате втората дума в състава на сложното съществително, то се пише полуслято – с тире. Примерът ще ви помогне да разберете по-добре правилото – министър-председател например се пише полуслято, защото членуваме само втората дума – председател. Министър-председателят на България казваме, а не Министърът-председателят на България.

Полуслято и независимо от това правило винаги се пишат: фразеологизми, сложни съществителни, при които едната дума е буква или името на буквата. Примери: гама-лъчи, α-стабилизатор, снага-топола.

Разделно – като две отделни думи – се пишат сложни съществителни имена с неравноправно отношение между изграждащите ги основи, при които можем да членуваме първата дума. Ето го и примера: отбор кандидат се пише разделно, защото членуваме първата дума – Отборът кандидат за титлата, а не Отбор кандидатът за титлата.

С примери е лесно, нали? Правилата стават ясни и разбираеми. Да видим и правилата за правопис на сложните прилагателни имена.

Сложни прилагателни имена

Слято се пишат сложни прилагателни имена, образувани от лично и фамилно име и наставка ски – иванвазовски роман.

Слято се пишат сложни прилагателни имена, образувани от числително и съществително име – десететажен блок. Имайте предвид обаче, че ако прилагателното се състои от три или повече думи, се пише разделно – тридесет и три етажен блок.

Полуслято се пишат сложни прилагателни имена, образувани от лично и фамилно име и наставка ов или ев – Иван-Вазови романи.

Полуслято се пишат сложни прилагателни имена, образувани от числително и съществително име, когато числителното име е изписано с цифра – 10-етажен блок например.

Полуслято се пишат и числителни имена за приблизително количество – пет-шест например.

Виж коментарите (1)
Още новини от Любопитни новини:
Селин Дион с подкрепа от най-важните за нея мъже в живота й
Димо Алексиев броил 2000 лева, за да излезе от затвора
Димо Алексиев е на свобода, няма повдигнато обвинение
Истинска приказка в Пловдивска област
Служители в колцентър: Не ни дават да ходим до тоалетната, заплат...
Той е 4 години по-малък от нея и я омагьосва за миг


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).