ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Само четири езика са по-трудни от българския, това обаче не ни оправдава за грешките
Автор: Екип Plovdiv24.bg 16:55 / 15.01.2025Коментари (6)89277
©
Българският език е сред най-трудните в света – това е обективна оценка, базирана на класация на Института за чуждестранна служба, подредила езиците според това колко часа обучение са необходими за овладяване до степен професионални умения. Класацията разделя езиците на 5 категории, като най-трудни са тези, които са поставени в категория 5.

Колко труден е българският език?

Езикът ни е подреден според класацията на Института за чуждестранна служба, в категория 4, като по-трудни от него са само езиците, подредени в категория 5 – арабски, японски, корейски, китайски. Докато най-лесните езици могат да бъдат овладени с около 600 часа обучение, за овладяване на езика ни са нужни около 1100 часа – двойно повече. Това до голяма степен се дължи на сложната граматика, както и на правописа на сложните думи на български език, които затрудняват дори много от българите. 

Сложността на езика ни обаче не трябва да е оправдание за допускане на грешки и за неграмотността, която все по-често наблюдаваме в социалните мрежи. Владеенето и разбирането на правилата значително улесняват и минимизират риска от допускане на много и груби грешки. Вижте какви са основните от тях за правописа на сложните думи на български език, без да претендираме за изчерпателност, защото материята е не само сложна и с много правила и изключения, но и обемна и не може да бъде обект на една статия.

Как да не грешим правописа на сложните думи на български език?

Ще разгледаме правописа на основни положения на сложните думи на български език, като ще ги разделим на правопис на сложни думи, които са съществителни имена, и сложни думи, които са прилагателни имена.

Сложни съществителни имена

Слято се пишат сложни съществителни имена, в които двете съставни думи, образуващи сложната дума, са свързани със съединителна гласна – е, о, и. Например такива са сложните думи земетресение, трагикомедия и др. Съединителната гласна може да липсва, само да се подразбира, но това не променя правилото. Кислородсъдържащ се пише слято, въпреки че съединителната гласна липсва – кислорОдосъдържащ.

Полуслято се пишат сложни съществителните имена с неравноправно отношение между изграждащите ги основи, тоест между двете отделни съществителни имена, които формират сложното съществително име. Ако може да членувате втората дума в състава на сложното съществително, то се пише полуслято – с тире. Примерът ще ви помогне да разберете по-добре правилото – министър-председател например се пише полуслято, защото членуваме само втората дума – председател. Министър-председателят на България казваме, а не Министърът-председателят на България.

Полуслято и независимо от това правило винаги се пишат: фразеологизми, сложни съществителни, при които едната дума е буква или името на буквата. Примери: гама-лъчи, α-стабилизатор, снага-топола.

Разделно – като две отделни думи – се пишат сложни съществителни имена с неравноправно отношение между изграждащите ги основи, при които можем да членуваме първата дума. Ето го и примера: отбор кандидат се пише разделно, защото членуваме първата дума – Отборът кандидат за титлата, а не Отбор кандидатът за титлата.

С примери е лесно, нали? Правилата стават ясни и разбираеми. Да видим и правилата за правопис на сложните прилагателни имена.

Сложни прилагателни имена

Слято се пишат сложни прилагателни имена, образувани от лично и фамилно име и наставка ски – иванвазовски роман.

Слято се пишат сложни прилагателни имена, образувани от числително и съществително име – десететажен блок. Имайте предвид обаче, че ако прилагателното се състои от три или повече думи, се пише разделно – тридесет и три етажен блок.

Полуслято се пишат сложни прилагателни имена, образувани от лично и фамилно име и наставка ов или ев – Иван-Вазови романи.

Полуслято се пишат сложни прилагателни имена, образувани от числително и съществително име, когато числителното име е изписано с цифра – 10-етажен блок например.

Полуслято се пишат и числителни имена за приблизително количество – пет-шест например.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Показва коментари на Палечка м
премахни филтъра

0
 
 
Българският език може да е труден,но за нас българите той е матерен език!Когато един език е матерен някак от "вътре",ти идва как да пишеш/говорим за правопис/и още пък по-лесно как да го говориш!Смайващо е как някои българи пишат в социалните мрежи!Неграмотно!Последно на един господин с големи претенции за квалификации на хора,отрицателни разбира се,му преброих грешките-4 реда,4 грешки и то елементарни!Докато има български турци,които владеят българския език много добре,отлично!За мен е въпрос на самоуважение да пишеш правилно на матерния си език!Не оправдавам неграмотници,които правят елементарни грешки,но иначе егото им е голямо!
+1
 
 
Езиците винаги са трудни, когато трябва да проявиш инат и много старание. Винаги ми е ставало смешно, когато за някой кажат, че говори, например, 5 езика. Или дори повече. В най-добрия случай само го говори и то на под средно ниво. Познавах преди доста години една възрастна дама, която беше истински полиглот. Не като днешните герои на википедия от различен калибър. Та, тя беше първата, която ми начерта схема кой език след кой се учи, за да знаеш много езици. Не помня колко точно владееше, но бяха със сигурност около 12-13. Почина на почти 100 години, забравена от всички свои роднини, които какво ли не направиха приживе да й вземат къщата на бул.Христо Ботев. Ех, спомени. Сеньората й викаха учениците, в това число и моя милост.
0
 
 
Малко са такива човеци, но и най-умния е глупав, виж жената, че не е успяла да възпита и да въздейства на поколенията след себе си щом са гледали да умре и и вземат къщата.
0
 
 
Вие мадам, ние Сеньора Сотирова :-) Според кой какво е учил. Говореше страшно много езици. Пишеше ги, четеше ги. Много интересно разсъждаваше на глас на съответния език. Много пъти съм я ползвал да превежда на преговори от различен калибър, когато съм нямал съответните знания по италиански, испански или немски. Страшно културна и възпитана жена. Малко преди да се спомине дори разбрах, че е специалист и по есперанто.
0
 
 
Мисля че се сещам за коя дама говорите по адреса на къщата и.Ако е същата не знаех,че говори 12-13 езика.Знам че е завършила италианска филология,после френска и говореше перфектно и двата езика.Познавах я лично от клуба на говорещите френски.Ние от клуба и казвахме мадам.Рядко възпитан, деликатен и скромен човек!
0
 
 
Сеньорита говореше толкова езици, защото беше се отдала изцяло на това занимание. Тя нямаше брак, нямаше деца, но имаше роднини все пак. Тези роднини бяха по пряка и съребрена линия, към чието възпитание тя е нямало как да има отношение. По повод това, което казвате. Да бъдеш умен и интелигентен са две, нямащи нищо общо. Може да си умен колкото искаш, но да не си интелигентен и обратното. Честно казано, предпочитам да съм второто и искрено се надявам да съм именно интелигентен, а не толкова умен. А да бъдеш полиглот от такъв ранг за мен означава само едно - висша форма на интелект!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Волейболен клуб Локомотив Пловдив
Великден 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: