Скални фигури вдъхновяват фантастични легенди

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:13 / 12.11.2023
2670
Тези природни образувания, заемат територия около 50 кв. км в района на Северозападна България. Това сподели в рубриката “Туризмът на Фокус" с Ася Александрова, археологът Ивайло Крумов - директор на Историческия музей в Белоградчик.

“Белоградчишките скали са част от Западния Предбалкан, където се разполагат в една ивица с ширина до 3 км и дълга около 17-18 км, при надморска височина около 250 до 620 м. Образуването е започнало преди около 230 милиона години. Това са континентални пясъчници, които вследствие на климатични промени, ерозия и други природни фактори, в продължение на много години са формирани множество фантастични скални фигури като Мадоната, Масите, Конникът, Адам и Ева и други".

В землището на Белоградчишките скали “има около 140 пещери. Те са картирани от спелеоклуб “Бял прилеп". Навремето, през социализма, пещерните клубове   имаха финансиране. Аз  имам такъв атлас на пещерите в Белоградчишко, където могат да бъдат видяни“, каза още той.

Ако минавате през Белоградчик, задължително се отбийте в Историческия музей,  който се помещава “в т.нар. Панова къща – една много интересна възрожденска къща: лъчезарна, двуетажна, с обрамчени с дъски стени, с два чардака. Това е архитектурно бижу на Белоградчик, което е обединило в себе си бита и народната култура, стремежът на българина за свобода през епохата на българското Възраждане.

Самата къща е построена в 50-те години на XIX век и представя революционния, икономическия, духовния и културно-просветния подем в нашия край през Възраждането. Самата експозиция е формирана през 1975 годна от г-н Ангел Малкочев, тогава първият директор на музея. Представени са домашната уредба и бита, облеклото, характерно за нашия край, знаете там белодрешковци тук сме ние, както и развитието на местните занаяти: железарство, бъчварство, грънчарство и др.

Освен това са представени предмети, движими културни ценности от освободителните движения и въстанието от 1850 година, Белоградчишкото въстание, както и експонати от Руско-турската война от 1877-1878 година, както и от Сръбско-българската война от 1885 година. Става въпрос за военни атрибути, знаете там пушки, характерни за това време медали и други експонати", разказа археологът Ивайло Крумов.

Интересни факти за пещерата Магурата, в която и към днешна дата продължават археологическите разкопки, и Белоградчишката крепост, можете да научите от звуковия файл.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Годеж 17 години след първата им среща, когато са били деца
Мария Бакалова загуби близък човек: Ще ни липсваш, обичам те!
Асеновградският бизнесмен изненада Катрин Тасева за рождения й де...
Практични съвети за шофирането в зимни условия
Виждала е Светия отец, но докъде ще стигне в играта?
Какво е бронирано кафе и защо хората го пият?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).