ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Смартфонът като автомобилен ключ - има много плюсове, но крие и доста рискове
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:48 / 25.10.2024Коментари (0)1685
©
Смартфонът, който винаги е на една ръка разстояние, е универсално устройство. С негова помощ правим буквално почти всичко: работим, общуваме, плащаме сметки, пазаруваме, дори релаксираме. Притежаването му вече не е лукс, а неразделна част от живота.

В последните години автомобилните производители обръщат все повече внимание на това да направят използването на колата възможно най-удобно. И тъй като смартфонът е едно от най-популярните съвременни удобства, има смисъл двете неща да се комбинират. Някои производители на смартфони дори създават автомобили, демонстрирайки колко близки са двете индустрии.

Какво е дигитален ключ

Използването на смартфоните в автомобила надхвърля Apple CarPlay и Android Auto. Сега това не е само възпроизвеждане на любимата музика или използването на навигацията. Може да запалите двигателя или да регулирате температурата на климатика, преди собственикът дори да влезе вътре. Звучи страхотно. И много автомобили вече са получили такива функции. Това на пръв поглед добро и удобно нововъведение обаче има няколко недостатъка.

Различни автомобилни производители въведоха идеята за използване на смартфон като ключ. Водачът може да заключва, отключва и запалва двигателя помощта на смартфона си. Джаджата, чрез софтуера или приложение, работи като основен ключ на автомобила. Други налични функции включват отварянето и затварянето на прозорците, вратата на багажника, дори регулирането на фаровете. Подобни функция се предлагат от Ford, Audi, Cadillac, BMW, Chevrolet, GMC, Honda, Mercedes-Benz, Toyota, Volvo и др.

Какви са плюсовете

Тъй като човек винаги носи смартфона със себе си, използването му за функции, подобни на тези на ключа, елиминира необходимостта да носите държите втори предмет, а именно самия ключ. Това го прави по-удобен, защото трябва да избегнете да загубите само един от двата предмета.

Също така е удобно да отключите, запалите, загреете или охладите колата предварително. Това пести време и подобрява качеството на живот, както е модерно да се казва сега. Само си представете: събуждате се в зимна сутрин, натискате едно приложение върху екрана на смартфона и колата стартира сама двигателя и интериорът се затопля докато си пиете сутрешното кафе. Или пък да включите предварително климатика в летните жеги.

Дистанционното стартиране на двигателя не е нещо ново, появи се на пазара още през 80-те години. Въпреки това, в последното десетилетие стана изключително разпространен сред повечето автомобили. Обикновено, дистанционният стартер е вграден в ключа на автомобила, но обхватът му може да е ограничен. Като го интегрирате директно във вашия смартфон, може да запалите колата от почти всяко място.

Освен това приложенията ви напомнят кога е време да закарате колата си за годишното техническо обслужване. Собственикът също така има достъп до информация за състоянието на автомобила: маслото, нивото на горивото и дори състояние на спирачките. С такова приложение е лесно и споделянето на автомобила, без да давате ключа на съпругата ви, например.

Какви са минусите

Като всяка иновация или удобство, това също си има недостатъци. Един от основните проблеми е, че по някаква причина смартфонът може да не е наблизо. Например, батерията му да е изтощена, да е загубен, откраднат, забравен някъде, да няма сигнал наоколо. Варианти много. Освен страшния факт телефонът да не е в джоба ви, се появява и втори проблем - няма смартфон, няма и кола, защото без приложението автомобилът не може да бъде отворен.

Вторият очевиден проблем е сигурността. Колкото и да се опитват съвременните сървъри, рискът от електронно хакване остава. Автомобилните производители предприемат всички възможни мерки за защита срещу хакване на цифровия ключ. Но има някои неща, които водачът може да направи сам, за да подобри сигурността: да бъде бдителен и да се озърта; да актуализира смартфона и системите за сигурност; да има план Б, като външна батерия за зареждане, така наречения power bank - да внимава за фишинг атаки, пише AutoMedia.bg.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2022 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Локо в Първа лига, сезон 2024/2025
БК Академик Пловдив
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: