Според учените: Яденето на този плод може сведе до минимум риска от сърдечен пристъп
Гроздето е един от любимите плодове на хората в световен мащаб, като редовно попада в топ 10 (други са манго, банани и домати). Отглеждането му започва преди 6000-8000 години в Близкия изток. Sofia24.bg ще ви разкаже за този плод, който съдържа около 80% вода. Една чаша грозде съдържа само 90 калории, няма мазнини, нито холестерол и почти никакъв натрий, като осигурява една четвърт от препоръчваната ежедневна доза витамини К и С, а гроздовите семки са богати на антиоксиданти.
В Испания и в някои страни от Латинска Америка има традиция в новогодишната нощ хората да изяждат 12 гроздови зърна при отброяването на последните секунди от старата година, по едно при всеки камбанен звън. Отглеждането на вино е най-голямата хранителна индустрия в света, тъй като има около 60 вида грозде и над 8000 сорта. Има 7 различни цвята грозде: червено, зелено, бяло, черно, лилаво, синьо и златисто. За производството на една бутилка вино е необходим около 1.1 кг грозде.
Гроздето се използва за лекуване на астма, подобрява храносмилането, помага при мигрена, бъбречни заболявания и преумора. Казват, че помага и при болестта на Алцхаймер, както и при сърдечни заболявания. Учените също така смятат, че яденето на грозде може сведе до минимум и риска от сърдечен пристъп. Малко известно е обаче, че гроздовите семки всъщност са по-полезни и от самия плод. Те са богати на танини, витамини и флавоноиди. А екстрактът от тях се смята за един от най-мощните антиоксиданти.
Прясното грозде може да се съхранява в хладилник за два до три дни, когато се съхранява увито или в найлонов плик, или в покрит съд.
Италия комбинира успешно дългата история на винопроизводство и перфектния климат. Страната дава една четвърт от глобалното винопроизводство. Испания е страната с най-големи лозови насаждения в Европа, но не произвежда най-много вино.