Страните, които се справят най-добре с епидемията, се управляват от жени

Автор: Гено Петров
Коментари (1)
14:03 / 14.04.2020
8294
Търсите ли хубави примери за това как се управлява една държава в криза. Ние ще ви дадем. Знаете ли кое е общото между Германия, Финландия, Дания, Норвегия, Исландия, Тайван и Нова Зеландия. Всичките те се управляват от жени и дават един по-алтернативен подход за справяне с кризата

Например Ангела Меркел, още когато заразата не се бе разраснала напълно в Германия, съвсем спокойно се изправи пред своите сънародници и каза:

"Ще бъдат заразени около 70 % от населението. Това е наистина сериозно, но трябва да го приемем и да подходим спокойно към ситуацията."

Така и стана. Германците я послушаха. Просто на Меркел явно ѝ се получава да говори тихо и кротко, независимо каква е ситуацията. В Германия така и не видяхме някакви сериозни бунтове срещу мерките на правителството, хората и за веднъж не се усъмниха в думите на техния канцлер. Даже все още германците масово са против отмяната на ограниченията, които бяха въведени за спиране на разпространението на новия коронавирус. В допитване 44 процента от анкетираните искат срокът на мерките да се удължи след 19 април, а 12 процента дори подкрепят затягането им. 

Тайван също е един добър пример за взимане на бързи и адекватни мерки. Президентът на Тайван Цай Инуън още през януари при първите проявени симптоми на свой гражданин, взе бързи и строги мерки, които не наложиха блокиране на държавата. Сега Тайван даже е изпратила 10 милиона маски в САЩ и Европа. CNN я посочиха като "образец за управление на държава по време на криза".

Джасинда Ардерн, министър-председателят на Нова Зеландия, затвори изцяло страната си  при едва шест доказани случая на коронавирус. Сега Нова Зеламдия има едва 9 смъртни случая, като близо половината, разболяли се от коронавирус вече са се възстановили. (628 от 1333). Въпреки тези обнадеждаващи резултати, тя отхвърля исканията за облекчаване на строгите мерки в пандемията. Иска цялата страна да бъде под пълна четириседмична карантина - т.е. два пъти инкубационния период на COVID-19.

Исландия пък, която е под ръководството на Катрин Якобсдотир, предлага безплатни тестове за коронавирус на своите граждани. Исландия вече е тествала за COVID-19 над 1% от всичките си 364 000 граждани, което прави грубо 10 405 тествани на 1 милион население. Това я поставя на първо място в света по брой тестове на глава от населението, смята правителството на малката островна държава. И нещо много важно - за разлика от много други страни, в тестването се включват хора, които не показват никакви симптоми на заболяването. Просто Исландия прави нещата малко по-различно от останалите, освен това разполага и с местна компания за медицински изследвания, която предоставя тестовете.

Сана Марин стана най- младата премиерка в света, след като бе избран през декември във Финландия. Тя изолира столицата Хелзинки, която бе най-голямото огнище на заразата ( подобно на нашата столица София). Тя затвори и границите  за чужденци, които нямат разрешително за постоянно пребиваване. Забрани и  събиранията на повече от 10 души. Тя редовно използва силата на социалните медии. По този начин тя държи постоянна връзка с гражданите и ги призова да не четата вестници и новинарски сайтове, а да се информират от наистина утвърдени имена в медицината.

Лидерите на Норвегия и Дания  (съответно Ерна Солберг и Мет Фредериксен) пък  изпробваха нещо изключително любопитно. И двете, по своите национални телевизии, направиха обръщение, изцяло насочено към децата. Без никакви възрастни. Като истински педагози те опитаха, на разбираем за децата език, да им обяснят, защо е полезно да са малко изплашени. Такъв способ единствено на  жена би хрумнало да го използва.

Факт, че има голяма разлика от управлението на една жена и един мъж. Всичките тези черти на характера (съпричастност, чувствителност, милосърдие), които отличава жената от мъжа, явно вършат работа в случая. Нито един от женски лидери не обвини някой друг за пандемията, нямаше го това сочене с пръст и плюене по другия, нямаше и нападки към журналистите. Сравнете просто Тръмп, Си Дзинпин, Путин, Нетаняху и Орбан. Те не спират да се нападат и да си прехвърлят вината. И имат какво да взаимстват от качествата и методите на  изброените горе седем жени.

Виж коментарите (1)

Още по темата (17090):
28.11.2024 РЗИ Пловдив: Намерете собствен метод за превенция срещу грипа
28.11.2024 Кантарджиев: Грипът те поваля на легло от 2 до 4 часа
25.11.2024 Лекар посочи какво да правим за силен имунитет
25.11.2024 Експерт: Има много засилен интерес към назалната ваксина за деца
23.11.2024 Лекар: Сега върлува един много неприятен вирус
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
Още новини от Любопитни новини:
Виждала е Светия отец, но докъде ще стигне в играта?
Какво е бронирано кафе и защо хората го пият?
Журналист: Такова нещо като агент Гунди няма
Веселин Маринов: Искам да върна времето назад, за да поправя греш...
Годеж в "Биг Брадър"
Питието, което събира хората, но и лекува


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).