© Plovdiv24.bg | | Костадин Кисьов | Каква е мечтата на всеки археолог - да открие златно съкровище или древен надпис?"Естествено, второто", категоричен е доц. д-р Костадин Кисьов, директор на пловдивския археологически музей.
Той държи в ръцете си най-новата находка - балсамарий, върху който е отпечатан в негатив текст от поемата на Солон, най-прославения гръцки политик и един от седемте мъдреци на Атина, живял през 634-559 г. преди Христа.
В този период политикът, провел редица реформи и въвел остракизма в Древна Елада, е написал и "Молитва към музите". Част от нея е отпечатана върху глинен съд, положен в най-долния гроб на тракийската могила в с. Татарево, Първомайско.
"Тази находка е уникална, защото досега не е откриван по нашите земи пергамент с текст от литературно произведение, и то в негатив - буквите са обърнати обратно", разсъждава археологът. Епиграфи вече са разчели надписа и са категорични, че това е фрагмент от въпросната поема на Солон (за автора виж карето - б.а.).
Текстът е послание, в което се казва: "Да имам добра слава пред всички хора, а за враговете си да изглеждам страшен".
"Очевидно погребаният не е бил воин, защото нямаше оръжие, доспехи и скъпи накити, което показва, че става въпрос за духовно лице. В Античността такива хора са били най-начетени", разсъждава археологът.
Шедьовърът излезе наяве при спасителни разкопки, проведени това лято до с. Татарево и финансирани от пловдивската община.
"Иманяри бяха прокопали тунели, но за щастие не са стигнали до находката. Ако бяха я плячкосали, щяха да я продадат за много пари", убеден е Кисьов.
Могилата е с диаметър 60 м и висока 12 м, засипана с 26 000 кубика пръст. На различни пластове в нея са открити 4 гроба. Според Кисьов става въпрос за родова гробница.
Най-голямата изненада идва при изваждането на балсамария. Върху него е запазен отпечатан негатив на старогръцка писменост.
"Оказа се, че съдът е бил обвит в пергамент, върху който е имало текст с мастило, и част от него се е отпечатал върху балсамария. Самият пергамент е бил почти изгнил. Тази техника се е използвала най-напред в Древен Египет, след това се пренася в Гърция и Рим", разказва Кисьов.
Източник: в. "24 часа" |