Тази нощ чакаме най-ярката луна за годината
Най-голямата и най-ярка луна за годината ще бъде видима в сряда и четвъртък от целия свят, у нас – тази нощ. Това ще бъде изключително рядък шанс да се наблюдава това, което е известно като "Синя Суперлуна" –за последно това се е случвало през 2009 г.
Синя Луна се получава, когато моделът на дните в годината има 13 пълни Луни вместо обичайните 12. Ако небето е ясно, най-доброто време за гледане на спектакъла в от нашите ширини ще бъде в ранните часове на четвъртък сутринта. Тази Синя Луна е известна още като "Суперлуна" и ще изглежда по-голяма и по-ярка от обикновено.
Това е така, защото Луната е близо до най-близката точка в своята орбита около Земята. Но всеки, който се надява да види Луната оцветена в синьо, ще бъде разочарован. Името на Луната няма нищо общо с цвета, но вместо това се нарича така, защото не попада в обичайната схема на "именувани" Луни. Култури по света, включително индианските общества, дават имена на пълнолуние, пише BBC.
Пълнолунието обикновено се случва веднъж месечно, което означава, че една средна година има 12. Но фазите на Луната всъщност отнемат 29,5 дни, за да завършат или 354 дни за 12 цикъла. Това е по-малко от 365/366 дни в една календарна година, така че приблизително на всеки две години и половина се наблюдава 13-то пълнолуние.
Смята се, че от тази рядкост може да произлиза и фразата "веднъж на синя луна".
Последната Синя Луна беше през август 2021 г., а следващата ще бъде през 2026 година. Но комбинацията от Синя луна и Супер луна е много по-рядка и ще трябва да изчакаме до 2037 г., за да я видим отново. Не е необходимо специално оборудване като телескоп, за да наблюдавате гледката - ще бъде видима и с невъоръжено око.
В България пиковият час ще бъде 04:35 в четвъртък. Но стига да не е облачно, изгревът на Луната също се очаква да е впечатляващ, тъй като се появява над хоризонта малко след залез слънце.