Това е най-скъпият зеленчук в света

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
22:23 / 23.03.2024
5826
Японският корен, или уасаби, е най-скъпия зеленчук в света и е добре познат на любителите на рибата и сушито. Първите сведения за уасаби се появяват преди повече от хиляда години. В Япония коренът е бил третиран като лечебно растение и най-вече като противоотрова за опасното рибно месо, което в Япония винаги обикновено се е консумирало сурово. Това обаче не са единствените здравословни свойства на японския корен. Как още това зелено растение влияе на организма?

Уасаби е най-скъпият и един от най-пикантните зеленчуци в света

Уасаби е свързан със зелето. Той расте естествено в студени, сенчести планински потоци и между сезоните в необработвани оризови полета.

Най-ценната част на растението са неговите коренища, които се използват точно както познатия ни корен хрян. За да се извлече остротата и ароматът на растението, то трябва да се настърже - в противен случай коренът уасаби има стипчив вкус. В допълнение към корена, листата на растението също се използват в кулинарията.

Уасаби заема седмо място в скалата на най-пикантните храни в света (скалата на Сковил), но действителната му пикантност се влияе от много допълнителни фактори.

Той е и най-скъпият зеленчук в света. Поради тази причина уасаби, предлагано по рафтовете на супермаркетите, обикновено съдържа малки количества от растението, а останалите съставки са добавки, които наподобяват вкуса на растението.

Хранителни стойности на уасаби

Японският хрян съдържа приблизително 100 калории на 100 грама. Освен това в него се съдържат фибри, протеини и мазнини. Уасаби е растение, богато на: калий, натрий, калций, фосфор, желязо, цинк. Уасаби съдържа и витамини, като сред тях са витамин А, С и витамини от група В.

Уасаби като антидот на рибното месо

Уасаби съдържа изотиоцианати, които имат силно антимикробно действие. Те потискат растежа на Escherichia coli и Staphyloccocus aureus. Коренът се консумира от японците от стотици години заедно с ястия, съдържащи сурова риба и морски дарове. Смятало се е, че растението предпазва от фаталните последици от консумацията на отровна риба, както и че подпомага черния дроб в процесите на детоксикация. Освен това изотиоцианатите проявяват противовъзпалително действие, като облекчават болките при артрит и др.

Противораково действие на уасаби

Уасаби има и потискащо действие върху растежа на раковите клетки. Доказано е, че той може да предотврати развитието на рак на гърдата, рак на стомаха и меланом. Именно изотиоцианатите в растението елиминират свободните радикали в организма, които са отговорни за растежа на раковите клетки.

Обтривки от уасаби при ревматизъм

Интересно е, че настърганият японски корен може да се използва за приготвяне на обливания. Той има добър аналгетичен ефект при болки от ревматичен, нервен и мускулен произход. От друга страна, вдишването на аромата на настъргания корен е отлично при инфекции на горните дихателни пътища - той отпушва носа и улеснява дишането.

Как може да се използва уасаби в кухнята?

На пазара уасаби може да се намери под формата на коренища, стъбла, а може да се закупи и под формата на прах или паста, информира actualno.com. Уасаби се използва предимно за приготвяне на суши, но може успешно да се добави и към полски ястия от свинско месо, риба и дивеч. Уасаби на прах може да се използва за приготвяне на люти сосове или студени дипове към закуски.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Ралица Паскалева: Предател си!
"Обичам те, братко": Зейн почете паметта на Лиъм Пейн с емоционал...
Доц. д-р Лъчезар Лозанов: Част от пациентите с преддиабет имат но...
Любима актриса от "Островът на обречените" и "Клюкарката" празнув...
Ще почувстваме неразположения тези дни
Соня Васи за дъщеря си: Има й нещо на мозъка, което трябва да се ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).