ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Трансплантираха свински черен дроб на човек
Автор: Велизара Ангелова 13:59 / 27.03.2025Коментари (0)1320
© CNN
Лекари в Китай станаха първите, които съобщиха за трансплантация на генетично модифициран свински черен дроб в човек, предаде CNN.

Черният дроб е бил трансплантиран миналата година на човек, който е бил в мозъчна смърт, и е "функционирал много добре в човешкото тяло“ в продължение на 10 дни, споделят изследователите. Притокът на кръв към органа е бил добър и не е имало признаци на имунно отхвърляне или натрупване на възпаление.

С повече от 100 000 души в списъци на чакащи за трансплантация на органи само в САЩ търсенето на човешки органи далеч изпреварва предлагането. Учените проучват алтернативи от десетилетия, включително използването на свински органи поради сходството им с човешките.

Както споменахме, миналата година Penn Medicine прави първата успешна външна чернодробна перфузия с помощта на геннопроменен черен дроб на прасе. Кръвта на пациент в мозъчна смърт е циркулирала през черния дроб на прасе, който е бил извън тялото на човека. В този случай черният дроб на прасето не показва признаци на възпаление през 72-те часа, когато е бил тестван и тялото на пациента остава стабилно.

От CNN споделят, че изследователите вече имат известен успех при трансплантирането на свински бъбреци и сърца на хора, но чернодробните трансплантации са по-сложни.

"Сърцето просто функционира като сърце за изпомпване на кръвта. Основната функция на бъбреците е да произвежда урина. Черният дроб има толкова много функции", казва  Уанг, хирург в отделението по хепатобилиарна хирургия в болница Xijing в Сиан, Китай.

Черният дроб филтрира кръвта, премахвайки токсините и отпадъците; обработва хранителни вещества; детоксикира вредни вещества като алкохол и наркотици; произвежда жлъчка за подпомагане на храносмилането; произвежда протеини, които помагат на кръвосъсирването; и играе важна роля в регулирането на кръвната захар.

Замяната на човешки орган с орган на свиня е сложна, казва д-р Шимул Шах, експерт по ксенотрансплантация – трансплантация на животински органи на хора – и началник на отдела за коремна трансплантация в Интегрираното отделение по хирургия в Mass General Brigham.

Черният дроб е по-голям орган с двойно кръвоснабдяване, което означава, че получава кръв от два източника: чернодробната артерия, доставяща наситена с кислород кръв, и порталната вена, която доставя богата на хранителни вещества частично деоксигенирана кръв от храносмилателните органи.

Успешната трансплантация на черен дроб на прасе би била голям напредък за хората с остра чернодробна недостатъчност, дори като временен мост, докато се чака човешки донорен орган. Докато повечето от тези пациенти стигнат до болницата, каза Шах, черният им дроб е толкова увреден, че трансплантацията е единствената възможност.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: