Демонстрации на изкуството Ебру - рисуване върху вода представиха в културен център "Тракарт" двамата турски майстори Мехмет Хади Чифтбудак и Севим Чифтбудак.
Ебру е едно от най-древните изкуства за украса. Картините се получават след нанасянето на прахови бои върху сгъстена вода със специални бои и четки. Рисуването върху вода или Ебру е стара турска традиция съхранена отпреди 550 години. Само шестимата художници на южната ни съседка владеят техниката до съвършенство. Двама от тях са Мехмед и Севим Чифтбудак.
Най-просто те обясняват изкуството си - след като поставят лист хартия върху водата, боите се отпечатват върху него. Те разказват, че мюсюлманските изкуствоведи и най-вече тези по време на Османската империя са използвали водата освен за лечебни цели и за изразяване на душевните и вътрешните си състояния.
Преведена от персийски, думата ебру означава водна повърхност. Майсторите рисуват най-различни неща - цветя, животни, хора, но най-често срещаните фрагменти са лалето и розата. Ебру основно се използва в корици на книги, в украшения на рамки на надписи, в калиграфията като фон на писанията и др. Тъй като понякога се получават много интересни и красиви мотиви във вид на картини, то ебру се използва и с тази цел.