В Русия особено тежко се приема, че кирилицата е българска

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
10:11 / 08.05.2022
7573
Трудно е да си малка страна, дала нещо толкова фундаментално на световната цивилизация като азбука, наложила се далеч зад нейните предели. Затова и делото на светите солунски братя винаги е било или отричано, или поне омаловажавано.

Особено тежко се е приемал този факт в Русия. Там са преливали от девет кладенци вода, за да докажат как делото на Кирил и Методий е свързано с Киевската Рус, а не с България, разказава Константин Събчев в материал в "Телеграф".

Създадена е още от времето на Михаил Ломоносов (1711-1765), легендата гласи, че по време на хазарската си мисия в Крим братята видели "рушки букви“, които им послужили за създаването на глаголицата. Е, сигурно местните са се опитвали да напишат нещо, но както отбелязва Черноризец Храбър: "Прочее, преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени да пишат славянската реч с римски и гръцки букви без устроение.“

Опитите продължават и в наши дни. През 2017 г. самият Владимир Путин заяви, че славянската писменост е "дошла при нас от македонската земя", наливайки масло в огъня на антибългарската истерия в Скопие, където, разбира се, отдавна са обявили Кирил и Методий за македонци. В навечерието на 24 май през 2020 г. Руският културен център в София представи Кирил и Методий като "реформатори на славянската азбука", "създатели на църковнославянския език" и "първи разпространители на грамотността и просветата в Русия", което предизвика недоумение сред академичната общност и гневни реакции сред цялото общество. Бяха припомнени думите на покойния академик Дмитрий Лихачов, който нарече България "люлката на славянската култура, дала на източните славяни висшия слой на езика“ и на сънародничката му Раля Михайловна Цейтлин, която последователно в изследванията си признава българския характер на Кирило-Методиевия език.

И че през 1985 г. по инициатива на БАН и Академията на науките на СССР в София бе проведена академична дискусия по темата, която завършва с официален протокол, в чието заключение се казва: "Народната основа на езика на Кирило-Методиевските преводи се явява солунският диалект на българския език през IX век“.

Другият начин да се подмени историята бе дезинформация или просто мълчанието. Всеки българин, който е бил за повече време в бившия Съветски съюз (включително авторът на тези редове), биваше потресен от невежеството на средния граждани на страната по въпроса. Неведнъж са ми задавали въпроса: "На каква азбука сте писали до Втората световна война?“ И искрено вярваха, че буквите, с които пишат, са създадени от Петър Велики. Други директно отиваха до Ленин.

Слава Богу, в останалия свят славят и почитат създателите на нашата азбука и светите братя равноапостоли Кирил и Методий. Преклонението пред делото им започва от Средновековието, веднага след канонизирането им за светци, което е подготвено още от техните ученици. Десетки са статуите, паметниците, барелефите на светите Кирил и Методий в Чехия и Словакия, където те са символ на просветата и знанието, на духовността и моралното превъзходство на славянството.

Виж коментарите (3)
Още новини от Любопитни новини:
Ошашавиха Иво Сиромахов: Деца учат във Френската гимназия в Пловд...
Руши Видинлиев: Форматите обслужват много повече телевизиите, отк...
Инстаграм с полезна функция
Ралица Паскалева подкрепи Димо Алексиев преди разпада на тандема
Интересни имена имат повод да почерпят
Нумерологичната прогноза за седмицата според датата ви на раждане...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).