© Plovdiv24.bg | | Орфееви химни ще огласят утре вечер Античния театър на празника на Стария град. Те ще бъдат изпълнени на Орфеева лира, която е възстановена от майстор-лютиер по сведения от старогръцките легенди. За изработването й са използвани явор, коруба на костенурка, ярешка кожа, дрян и чимшир.Лирата е направена в рамките на международен проект за възстановяване на старинни музикални инструменти "Музиката на античността", в който България е партньор с Италия и Испания.
В продължение на 3 месеца казанлъшкият лютиер Андриан Андреев работил над лирата. Тя е изработена от явор. Точно както е било в миналото, за акустична мембрана служи коруба от костенурка, покрита с ярешка кожа. Струнникът е от сърцето на дрян, а перото - от чимшир.Седемте струни символизират 7-те планети. Някога за тях са били използвани котешки черва. Във възстановката обаче са сложени струни за китара.
Според легендите древната лира е била дървена с инкрустации от злато. Преданията разказват, че от звуците й застивала цялата природа. Затова бащата на боговете Зевс се разгневил и я отнел от Орфей. Тогава тракийският певец си направил триструнен инструмент, за който пък използвал рога на козел и коруба на костенурка. Възстановената Орфеева лира е настроена на старогръцки лад.
На концерта на Античния театър утре вечер на нея ще свири Милена Вълчева. Учениците от гимназията за сценични кадри Радослав Арнаудов и Ваня Гунчева ще облекат тракийски костюми, за да рецитират писани от Орфей химни. Музиката за лирата е композирана от Веселин Вълчев.
Освен лирата, на Античния театър ще оживее наново и спектакълът "Легендата на Орфей". Постановката на ансамбъл "Тракия" е направена преди 20 години от покойния Кирил Дженев. Специално за Празника на Стария Пловдив сега танцовият спектакъл в 4 части е възстановен от неговата дъщеря - Даниела Дженева.
Освен Орфеевата лира, на Античния театър ще се чуе как звучат и възстановени антични инструменти от Италия и Испания. Лютиерите от Ботуша ще донесат махов инструмент, който прилича на нашата гайда. Изненадата на испанците пък се нарича тарота и е духов инструмент.
Началото на спектакъла е от 19.30 часа. Празникът на Стария град се чества в Пловдив от 1969 година. Тази есен той е под егидата на кмета Славчо Атанасов.
Източник: в. "24 часа - Пловдив" |