Възможен ли е животът на екзопланета?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:18 / 05.05.2023
923
Учените са убедени, че съществува път към откриването на живот на екзопланета, но твърдят, че изследванията са на години разстояние от превръщането на този път в реалност. В статия от "Universe Today“ се обяснява, че телескопите в процес на разработване биха позволили на учените да измерят съдържанието на атмосферата на планетите в сравнително близката слънчева система Trappist-1, като по този начин определят дали на планетата има достатъчно кислород за поддържане на живот.

Екзопланета е термин за планета, която обикаля около звезда извън Слънчевата система на Земята.

Един от начините за наблюдение на звезди и планетни системи се нарича транзитен метод. Когато екзопланета премине пред своята звезда, тя временно променя възприеманата яркост на звездата. Това прекъсване позволява на учените да забелязват небесни обекти, като наблюдават ефекта от транзита на планетата върху нашата гледка към космоса.

Когато екзопланетата пресича пътя на своята звезда, светлината от звездата преминава през атмосферата на планетата. Учените могат теоретично да измерят спектъра на звездата по време на тези транзити. Чрез определяне на начина, по който светлината се поглъща от атмосферата на планетата, може да се открие нейният състав. Такива измервания биха позволили на учените да открият екзопланета, в чиято атмосфера има кислород за живот. Проблемът е, че действащите в момента телескопи не могат да уловят достатъчно данни, за да направят тези определения. Това, съчетано с факта, че за да се съберат достатъчно данни, ще трябва да се наблюдават много транзити на планети, прави задачата почти невъзможна.

Все пак телескопите, които се разработват сега, са по-големи от всякога. Те все още могат да улавят само малки части от данни от звездната светлина, преминаваща през атмосферата на екзопланетите, но те би трябвало да са достатъчни за определяне на атмосферните условия. Тези нови, големи телескопи все още ще изискват много транзитни наблюдения, преди да бъдат направени каквито и да било заключения. Учените ще трябва да филтрират подходящите данни от значително количество шум, което означава, че ще им е необходима голяма извадка.

Изследователският екип е съставил модел, за да определи колко време ще отнеме да се направят тези заключения за атмосферните условия на екзопланетите, като се използват данни от наблюдения на транзитни периоди. Те избрали планетата Trappist-1 за свое хипотетично морско свинче, пише Darik.

Планетарната система Trappist-1 обикаля около червено джудже - най-малкият и най-хладен вид звезда. Планетите обикалят около звездата си на всеки 4 до 12 дни. Учените смятат, че ще са необходими хиляди измерени транзити, за да се съберат достатъчно данни за точно определяне на атмосферния състав на Trappist-1. Това означава, че ще са необходими 16-55 години, за да се получи точен модел на атмосферата на екзопланета от Trappist-1. И това е след като бъде построен достатъчно мощен телескоп, за да се получат данните.

Някои учени смятат, че човечеството ще се сблъска с извънземен живот, преди да успеем да го открием.

Сроковете за предлагания метод не са съвсем скорошни, но той изпреварва с десетилетия междупланетните пътувания и дори с още повече излизането на човечеството от собствената му слънчева система.

Ако извънземните искат да се свържат със Земята, те ще го направят при своите условия. За да може човечеството да открие извънземен живот само, измерването на атмосферите на екзопланетите може да се окаже най-прекият път.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
След три години Лили Иванова е готова с новия
Звездите са подготвили изненади за събота, някои зодии няма да по...
Думите с преносно значение в нашия език
Годеж 17 години след първата им среща, когато са били деца
Мария Бакалова загуби близък човек: Ще ни липсваш, обичам те!
Асеновградският бизнесмен изненада Катрин Тасева за рождения й де...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).