Започва Богородичният пост - какви са забраните?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:50 / 29.07.2024
3770
Всяка година църквата отбелязва многодневни периоди на пости и Богородичният пост е един от тях. Той предхожда големият християнски празник Успение на Света Богородица, който всяка година се чества на една и съща дата - 15 август. Празникът е предшестван от строг пост, който започва точно две седмици преди него. Съответно Богородичният пост започва на 1 август и продължава до 14 август включително. 

Богодоричен пост - какво трябва да знаем за него

През този период Църквата и християните се подготвят за празнуването на Преображение Господне (всяка година се чества на 6 август) и Успение на Пресвета Богородица (15 август).

Празникът Успение на Пресвета Богородица, който е предшестван от пост, напомня на вярващите за деня на смъртта на Мария, майката на Христос. Важно е да се разбере, че в този случай, разбира се, не се празнува самото събитие на смъртта, а моментът на преход от земния живот към вечен, небесен живот. Вярва се, че с молитвите си Богородица се застъпва пред Бога за хората.

Първите споменавания на Успенския пост са известни от 5 век, което означава, че той се е спазвал още от древността на християнството. На събора в Константинопол през 1166 г. неговите дати и крайни срокове са окончателно установени.  

Постът започва с водосвет, който се прави на 1 август в храмовете. В периода от 1 до 13 август църквата отслужва Богородичен параклис на вечерната литургия.

По време на този пост, както и на всеки друг, трябва да се избягва обилно хранене. Богородичният пост се отличава от Великия (Великденския) пост с това, че е по-лек. Но характерното за него е, че е по-строг от Петровите и Коледните пости.

Забранени са шумните празненства, кавгите и пороците. 

В дните понеделник, сряда и петък постът е най-строг. Тогава е разрешена единствено консумацията на сурови плодове и на храни, които не са подложени на термична обработка. В дните вторник и четвъртък може да се консумират варени ястия, които са приготвени без олио. Храна с раститело масло може да се консумира в дните събота и неделя. Тогава е разрешена и консумацията на вино.

Консумацията на риба е разрешена единствено на Преображение Господне. В случай, че Успение Богородично се пада в сряда или петък, на празника се консумира риба.

По време на целия пост може да се консумират бобови храни, соеви продукти, плодове и зеленчуци. Динята е на особена почит през този период. Препоръчва се и консумацията на печени ябълки с ядки, които са по-засищащи, пише actualno.com.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Ето я красавицата, на която Радо от "Биг брадър" ще предложи брак...
Манол Пейков: През целия си живот в Пловдив, с изключение на крат...
Идват 2 дни с много силни магнитни бури
Слави Трифонов: Ще кажа много неща, които не искам да казвам
Тайната падна, но съмнението остана, Ивонне разкри дълго пазена т...
Данъчeн експерт: Повечето стоки в "Тему" са под 150 евро, но няма...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).