Защо ставаме сънливи, след като хапнем
Чували ли сте израза "хранителна кома“? А знаете ли, че тя може да е признак на заболяване?
Желанието за сън след хранене, не винаги е симптом за някаква болест. Но е пряко свързано с количеството и качеството изядена храна. Нарича се още постпрандиална сънливост.
Има няколко фактора, които могат да допринесат за желанието да поспим, след като хапнем, доказват специалисти:
Прием на храни с високо съдържание на въглехидрати или мазнини;
Прием на много калории;
Времето на хранене;
Специфични хранителни вещества като триптофан, мелатонин и други фитонутриенти.
Защо триптофанът е опасен?
Триптофанът е аминокиселина, която може да причини лека сънливост след хранене. Тялото преобразува триптофана в серотонин и след това в мелатонин, което може да причини силна умора.
Сред храните с високо съдържание на триптофан са пилешко, яйчен белтък, риба, мляко, слънчогледови семки, фъстъци, тиквени семки, сусамови семена, соя и пуешко месо.
Мелатонинът е хормонът на съня. Произвежда се активно, когато тялото е в покой и на тъмно. Това кара мозъка да бъде сънлив сънливост.
Храните с високо съдържание на мелатонин са ечемик, царевица, пшеница, боровинки, краставици, яйца, гъби, овесени ядки, шамфъстък, ориз, сьомга, ягоди и череши.
Въглехидрати
Изследванията показват, че богатите на въглехидрати храни също могат да причинят сънливост. По-специално, храни с висок гликемичен индекс - мярка за това колко определени въглехидрати повишават кръвната ви захар - е по-вероятно да ви накарат да се взирате с копнеж към дивана след обяд. Храните с висок гликемичен индекс включват печени изделия (бял или пшеничен хляб), зърнени храни (корнфлейкс и овесени ядки), захар, диня, картофи и бял ориз.
Мазнини
Наситените мазнини и трансмазнините могат да увеличат умората след хранене. За да избегнете това, достатъчно е да сведете до минимум консумацията на храни с високо съдържание на нездравословни мазнини и това включва печени продукти, говеждо, масло, сирене, птиче месо, сладолед, агнешко, свинско, палмово масло, пълномаслени млечни продукти и пържени храни.
Защо и как да слушаме тялото си?
Следобедната сънливост често се свързва с постепенното натрупване на аденозин в мозъка. То достига своя пик точно преди лягане, като нивата му са по-високи следобед в сравнение със сутрешните часове. Колкото по-дълго човек е буден, толкова повече аденозин се натрупва, което увеличава желанието за сън. Циркадният ритъм функционира като часовник. Той контролира периодите на активност и сън.
Други възможни причини за сънливост след хранене:
- диабет,
- хипогликемия,
- анемия,
- проблеми с щитовидната жлеза,
- ниско кръвно налягане
- лека дехидратация
- Как да облекчите сънливостта след хранене?
Може да не успеете напълно да преодолеете сънливостта си, но поне опитайте следното:
- Яжте балансирано;
- Спете повече през нощта;
- Стойте повече на дневна светлина;
- Правете упражнения.