© | | Изследователи на Европейската космическа агенция за първи път фиксирали на Венера рядко оптическо явление, което нарекли "Глория" - кръгове на дъга, които възникват в резултат от пречупване на слънчева светлина в атмосферата. По данни на астрономите това е първата неземна дъга, заснета на камера, която може да помогне на астрономите по-добре да научат за атмосферния химически състав на Венера.Снимките били направени от космическия апарат "Винъс експрес", докато той се намирал между Венера и Слънцето. Той успял да запечата феномена "Глория", както наричат дъгата на най-ярката планета след Слънцето и Луната.
Апаратът се намирал в единственото възможно положение, от което може да бъде наблюдавано рядкото оптично явление. За разлика от земната дъга, която се състои от полупръстени, "Глория" има различна форма. Това са пълни концентрични кръгове, опасващи ярък източник на светлина. Освен това дъгата на Венера е доста по-малка от тази на Земята, която минава през целия небосвод.
Според учените за образуването на "Глория" е необходимо всички капки, в които се пречупва слънчевата светлина, да имат еднаква големина и сферична форма. Вариациите на цветовата гама на феномена показват, че освен сярна киселина в атмосферата на Венера се съдържат и други химически компоненти, формиращи оптичното явление.
Именно това е следващото предизвикателство пред учените- да разберат техния състав. |