Жертва е на масово незнание и преувеличен страх, а всъщност е държава с невероятно културно-историческо наследство
Колко е трудно да се отиде в държава като Ирак, известен с конфликтите и вълненията си? Отговор дава в предаването "Куфарът на фокус“ на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова пътешественикът Деси Иванова.
"Ирак е жертва на масово незнание и преувеличен страх, а всъщност е една държава с хилядолетна история и невероятно културно-историческо наследство. Не изпитвах страх, бях леко притеснена по-скоро от незнание какво да очаквам. Имаше хора, които ми казваха, че трябва да се съобразявам с доста неща, които реално въобще не бяха проблем. Бих могла да кажа, че Ирак е едно много безопасно място“.
По думите й човек може да пътува в Ирак както сам, така и с придружаващ гид, като е добре да имаш контакт с местни хора, което пък се постига много лесно, защото всички иракчани са много приятелски настроени.
"Онлайн също има много източници. Аз ползвах една Фейсбук група, която препоръчвам – Iraqi Travellers Cafe, където има хора, пътували наскоро, които споделят съветите си, също и местни хора иракчани, които искат да общуват с чужденци,“ разказа тя, като сподели още, че със сигурност човек трябва да се съобразява и уважава местните традиции, но не трябва задължително да е с покрита глава и да носи традиционната местна женска дреха абая. "Има единствено два свещени града в Ирак – Наджаф и Кербала, където жените трябва да са покрити и да носят традиционната дреха, покриваща цялото тяло на жената – от косата до глезените“.
"Ирак е разделен на две: Федерален Ирак и Кюрдистан, - разказа още пътешественикът, - като интересното е, че Кюрдистан е много зелен и богат на природни ресурси регион. Столицата Ербил е изключително космополитен град, приличащ малко на Дубай – вижда се добрият стандарт на живот. Кюрдите имат коренно различна идентичност и определено живеят по-добре от иракчаните: имат собствен език, различна кухня, различни обичаи, доста по-добре приети са от света. Като цяло се смята, че Кюрдистан е доста по-безопасен от останалата част на Ирак“, обясни още тя.
Столицата на Ирак Багдат е град на контрастите – бедност и богатство са съчетани в неделима симбиоза.
"Хората бяха изключително дружелюбни и услужливи. Аз никога не съм изпадала в затруднение при възникнали проблеми – знаех, че мога да спра всеки един човек на улицата и да помоля за помощ, въпреки че не говоря техния език и те не говорят английски. В Багдат отседнах в едно иракско семейство безплатно – майка с един син и 6 дъщери – беше разкошно: готвиха за мен, грижиха се за мен, развеждаха ме из града. Традиционната кухня е предимно с месо. Едно от най-традиционните ястия се казва долма – сърми, само че те пълнят всякакви зеленчуци: и лук, и домати, които се готвят с много подправки, така че вкусът е коренно различен от това, което ние познаваме. Имаха една версия на нещо подобно на баница – кори, които се ядат с биволско прясно сирене, полети със захарен сироп“.
Ирак е голям производител на нар, като изключително популярен е сокът от нар, който може да се намери прясно изцеден на почти всеки ъгъл, разказа още Деси Иванова.
"Това е една от традиционните им напитки. Много популярни са всякакви напитки от пресни плодове, една от които е от черен лимон, чиято обвивка се изсушава и има вкус на кола“.
За пътешественикът да посети един от най-древните градове Вавилон е невероятно преживяване. Вавилон е огромен комплекс с останките на древните цивилизации, като интересното е, че целият град в древността е бил син – сградите са били облицовани в сини плочки, обясни още тя.
"Видяхме най-старата карта на света, където Вавилон е поставен в центъра на света. Репликата на Портата на Ищар и Алеята на процесиите са два от забележителните елемента на древен Вавилон. Интересно е, че всеки владетел е надграждал по нещо във Вавилон, дори Садам Хюсеин се е опитал да постави нещо там, което е довело до изваждането му от списъка на ЮНЕСКО“.