ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Златните стаи на Балабановата къща
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:15 / 02.05.2007Коментари (0)2448
Една от може би най-известните къщи в резервата "Старинен Пловдив" - Балабановата, крие една тайна. Тази къща е построена и завършена напълно едва преди трийсетина години.
Оригиналната постройка е от началото на 19 век век, по-късно тя е напусната от нейните собственици незнайно по какви причини. След това през 30-те години е бутната до основи и напълно разрушена и на нейно място в стария град дълго време е имало площад. Едва през 70-те къщата е построена отново, като с реконструкцията се заема един от най-известните изследователи на пловдивската възрожденска архитектура - Христо Пеев. През 1971 год. е проектирано пълното възстановяване на изчезналата пловдивска забележителност на същото място, където е съществувала до събарянето й. Тя е една от най-крупните пълни възстановки на Националния институт за паметниците на културата - Пловдив.

Възстановката приключва през 1979 г. и е направена едно към едно по образеца на съществувалата някога старинна къща. Плановият характер и разпределението на стаите е зададено така, както е било в миналото. След реконструкцията сградата е обявена за къща музей.

Тя е построена в началото на XIX век от хаджи Панайот Лампшa - българин, родом от Пловдив. Бил е богат търговец и лихвар, член на кафтанджийския еснаф. Според Любен Каравелов хаджи Панайот е един от най-именитите пловдивски търговци от средата на XIX век. Вторият собственик на къщата е Христо Геров, племенник на Найден Геров - видния възрожденски писател, фолклорист, езиковед и общественик. В началото на XX век къщата приема своя последен собственик - търговеца Лука Балабанов. От фамилията му идва и името, с което къщата е известна и до днес. Балабанов е бил богат за времето си търговец. Търгувал е основно с тъкани, розово масло, розова вода, зърнени култури.

Размерите на дома са внушителни - построен е на площ от 546 кв.м и е с обем от 4723 куб.м. Балабановата къща е възрожденска сграда със симетричен план на втория етаж и е построена по подобие на богатите къщи от крайбрежието на Босфора.

Първият етаж на къщата - типичен за пловдивската възрожденска къща, е бил за семейството. Тук са се намирали домакински, работни помещения, кухни и спални помещения за прислугата. На първия етаж няма примерна подредба, тъй като ръководството на институт "Старинен Пловдив" е взело решение тези зали да се използват като изложбени. Традиция за града е всяка година през септември в тази и в други къщи в резервата да се провеждат есенните изложби с участие на художници от цяла България. През октомври пък се подреждат международните фотографски изложби.

Голямата входна порта на къщата откъм улицата и срещуположната й врата към двора водят към продълговат пруст с висок таван, около който са били стопанските и домакински помещения. Този вътрешен двор е съединявал едната част от къщата с отсрещната. По онова време търговците са пътували основно в Западна Европа. Когато керваните се връщали, задната част на къщата се отваряла , стоките се разпределяли в двете избени помещения, които сега се използват за изложбени зали.

До горния етаж на Балабановата къща води вътрешна стълба, която въвежда в голям остъклен хайет с изглед към двора и улицата. На турски централният салон се е наричал "хайет", което значи "живот". В него е кипял общественият и публичният живот на семейството. Средната част на хайета е с богато украсен резбован таван, чийто център е с формата на слънце. Всъщност всички тавани в тази къща са дърворезбовани, като в централната част на всеки е слънцето - символ на живота, просперитета и късмета в семейството. За изработката на таваните е използвана предимно дървесина от липа и явор, защото е по-мека и пластична, което я прави подходяща за обработка. Акустиката в хайета е много добра и затова там се организират множество културни мероприятия, концерти, театрални вечери, представяне на книги, на поезия, работни срещи и др.

Непосредствено до централния салон се намира т. нар. "кьошк" - издигнат и ограден с дървен парапет подиум, където са сядали музикантите при големи приеми на семейството. Той е обзаведен с маса и мека мебел, тапицирана в приятно зелено. Мебелите в хайета са внесени от Виена в първата половина на 19 век. Бюфетът и портмантото са дело на български майстор в Цариград.
Докато на първия етаж таваните са по-ниски, а стаите по-малки, тук има по-голяма пространственост, защото помещенията са предназначени за гости. Първият етаж е асиметричен, а вторият е с ярко изразена симетрия.

Всичките четири стаи около хайета са с неповторим интериор, резбовани тавани, комбинирани с измазана и изписана дъгообразна средна част - трапезарията, работният кабинет и двете златни стаи. Единствено в трапезарията мебелите са правени от български майстори в София. В работния кабинет мебелировката е внесена от Австрия и е в модерния за онова време стил "ампир". Двете златни стаи са обзаведени с френски образци. Мебелите са от дърво, но върху тях е инкрустиран тънък лист златен варак, което допринася за по-особения им колорит. Те са пищни, богато украсени с амури и флорални мотиви, птици, извивки. Под стъклените плотове на масите са поставени старинни гоблени.

И в четирите стаи алафрангите са изрисувани с мотиви и картини, видени в Западна Европа. Понякога те са имали освен декоративно и практическо значение. Били са издължени до самия под, за да се постави там печката за отопление през зимата. Другият отоплителен уред от онова време, е т. нар. "мангал", изработен от мед. Дървените въглища са се разгаряли на двора и после са се поставяли в мангала, където тлеели. През перфорирания капак въглищата излъчвали топлина. Информацията е на вестник "Сега".








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Международен технически панаир 2024
Войната в Украйна
Грипна епидемия обхвана страната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли кметът Костадин Димитров да поведе листата на ГЕРБ в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: