Псаки подчерта, че мащабна наземна интервенция, както беше в Ирак, в Сирия няма да има. Тя също изключи и либийския вариант - установяване на безпилотна зона над страната, съобщава "Интерфакс". При това повечето анализатори са единодушни, че в случай на удар по Сирия една от главните военни задачи ще бъде използвана от авиацията.
Междувременно САЩ продължават да увеличават ударната си сила в региона. Към Средиземно море вече е изпратен пети крайцер, а в Персийския залив дежурят два самолетоносача с група поддържащи ги кораби. Свои войски близо до сирийските граници разполагат и британците.
В случай на атака по Сирия една от основните задачи ще бъде изпълнена от авиацията, затова неслучайно особено внимание се обръща на двете големи авиобази до Сирия - Инджирлик в Турция и Акротири в Кипър.
Инджирлик се използва съвместно от ВВС на Турция и САЩ. В последните дни так е регистрирана повишена активност. Летището е способно да приема самолети от най-различен тип - от разузнавателни и изтребители до бомбардировачи и военнотранспортни съдове. Но официално решение за отварянето на Инджирлик за военни действия срещу Сирия все още няма.
Междувременно в района на базата вече се организират антивоенни протести. "САЩ се опитват да играят мръсна игра в Сирия, както бе в Ирак, Египет и Либия. Те трябва да бъдат спрени, Няма да мълчим", казва един от тях.
На свой ред Великобритания възнамерява да използва военната база в Акротити в Кипър. Там вече са изпратени шест изтребители-прихващачи "Тайфун". Засега, както казват от британското командване, само с цел за защита на базата.
Второто съвещание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на ситуацията в Сирия и евентуалния удар по арабската държава, свикано по искане на Русия, приключи безрезултатно. Срещата се проведе при закрити врата. След края й участниците единствено казваха "без коментар".
Източник: Ekipnews
Още по темата (903): | |