Associated Press: Българите празнуват Богоявление с традиционен ритуал
Хиляди млади мъже се гмуркат в реки и езера из цяла България, за да извадят разпятия, в стар ритуал за отбелязване на празника Богоявление, пише Associated Press, като обяснява, че по традиция разпятието се хвърля във водите на езеро или река и се вярва, че този, който го извади, ще бъде освободен от злите духове и ще бъде здрав през цялата година.
След като кръстът бъде изваден, свещеникът поръсва вярващите с вода с китка босилек.
С водосвет започна в петък в София честването на Богоявление. Висши духовници на Българската православна църква отслужиха молитви за благоденствието на народа и осветиха цвета на представителните армейски части по традиция, изоставена през 1946 г., но възстановена след падането на комунизма през 1992 г.
В малкия планински град Калофер в Централна България хората се придържат към вековен уникален ритуал. Десетки мъже, облечени в традиционни бели бродирани ризи, газят в река Тунджа, за да извият бавно "мъжко хоро“.
Водени от кмета на града и вдъхновени от тъпани и гайди, мъжете танцуват близо половин час, хванати за раменете и газейки скалистото корито до кръста в студената вода.
Въпреки необичайното пролетно време, което помрачи тръпката от танците сред ледени късове в реката, мъжете не пропуснаха обичайните приготовления, които започват още предишната вечер, когато се загряват в градската механа с местно червено вино.
Богоявление бележи края на 12-те коледни дни, но не всички православни християнски църкви го празнуват на един и същи ден.
Докато православните християнски църкви в Гърция, България и Румъния празнуват празника на 6 януари, православните църкви в Русия, Украйна и Сърбия следват Юлианския календар, според който Богоявление се чества на 19 януари, тъй като тяхната Коледа се пада на януари. 7.
Някои западни християнски църкви празнуват религиозния празник Богоявление като Ден на тримата царе, който отбелязва посещението на влъхвите или трима мъдреци при Младенеца и закрива коледния сезон.