Българин от Китай: Тук моловете са претъпкани

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:41 / 08.12.2020
3555
В Китай все още няма обявен единен национален план за ваксинация. Вероятно всяка област ще взима самостоятелно решение, но това е обяснимо защото все пак това е голяма страна. Това коментира в сутрешния блок "Денят започва" Тодор Радев, журналист в радио Пекин.

Ваксинацията ще прочете на три етапа, в зависимост на степента на риск. Най-напред са хората на първа линия - служителите в болниците, митниците... Във втория етап ще бъдат включени високо рисковите групи - възрастни хора, деца, хора с хронични заболявания. През третия етап ще се ваксинират останалите хора.

Още през октомври в град близо до Шанхай е започнала вид пилотна програма за масова ваксинация. Ваксината се поставя в две дози в интервал от 14 до 28 дни и струва около 100 български лева, обясни още журналистът.

Китайската здравна каса е съобщила, че няма възможност да покрие финансовата стойност за всички, така че ваксинацията няма да е безплатна.

Китай работи изцяло върху свои разработки на ваксина, като очакванията са капацитетът да достигне до 1 млрд. дози догодина. Предимството на китайската ваксина е, че за разлика от тези на "Пфайзер" и "Модерна" не е нужно да бъде съхранявана при много ниски температури, което прави транспортирането ѝ много лесно, обясни още Радев.

Кметът на Ухан действително си подаде оставката, но тя не беше приета. Отстранени от длъжност са секретарите на партийните организации в Ухан и Хубей, срещу един от тях са повдигнати обвинения, но те не са само заради пандемията, потвърди българският журналист.

В Китай много се акцентира върху употребата на традиционната китайска медицина, свързана с билкови лекарства, особено при хора, които нямат силно изразени симптоми. Предполагам, че на тази основа ще се появят лекарства, смята Радев.

Хората вече се върнаха към нормалния си начин на живот, включително в Пекин. Например, един от моловете тук беше пълен до краен предел вчера, училищата също са присъствени, практически вече никой не работи онлайн, сподели още Радев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17202):
12.02.2025 Нито една област вече не е в грипна епидемия
11.02.2025 Край с грипната епидемия засега
11.02.2025 Тодор Кантарджиев: Не сме закрили грипната епидемия
08.02.2025 Лекар предупреди: Не трябва да се сваля температура до 38 градуса!
05.02.2025 Пенсионерите в Пловдив са отличници
05.02.2025 Шефът на РЗИ: В Пловдив няма грип!
Още новини от Международни новини:
След сблъсък шофьор и шофьорка се разправяха насред булевард в Пл...
Стотици посетиха гроба на Алексей Навални
Една година от смъртта на Алексей Навални
Земетресение от 5,0 по Рихтер удари югоизточно от Солун
Застреляха "кокаиновия крал" на Европа
Гневът на студентите срещу корупцията в Сърбия нараства


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).