Те уточняват, че от 2 април до 3 октомври 2015 г. страните-членки на ЕС имат възможността да заявят чрез официално становище до Европейската комисия забрана за отглеждане на генетично модифицирани култури на територията на страната си.
Девет страни вече забраниха генетично модифицирани (ГМ) сортове царевица, а България все още не се е възползвала от възможността за забрана на ГМ култури на географски принцип според новия Европейски регламент, допълват от коалицията. Това право е дадено на всяка страна членка на ЕС с директива 2015/412 или Регламент No 1829/2003 и срокът за изпращане на официалното становище до ЕК е 3 октомври 2015 г.
"Като отчитаме политиката на правителството за страна без ГМ култури, спазване на ограничителните клаузи на Закона за ГМО, решението на Министерския съвет от 25.06.2014 за забрана отглеждането на генетично модифицирана царевица MON 810 на територията на България, оставаме обезпокоени от незаявената позиция на правителството, свързани с възможността за забрана на ГМ култури, предоставена от директива 2015/412 и Регламент № 1829/2003", се казва още в съобщението.
Светла Николова от Коалиция "За да остане природа в България" напомня, че "аргументите на МЗХ досега бяха, свързани с поддържането на чист генофонд и генетични линии на български сортове царевица, наличието на рискове при използване на ГМО царевица, свързани с нарушаване на биоразнообразието на страната, и заплахи за селектираните местни сортове царевица и изменения на генетичния фонд на царевицата в страната.
Забраната на ГМ царевица MON810 през 2011 г. бе приета след граждански протести, множество демонстрации, събития и акции.
97% от българите са на мнение, че България трябва да продължи да отстоява, включително и пред Европейския съюз, съществуващите забрани за отглеждане на ГМО на нейна територия. Това показа последното изследване на общественото мнение, проведено от НЦИОМ през 2010 г. Тези нагласи не са променени.
Деветте страни, които досега са подали към ЕК официалните си становища за забрана на различни ГМ сортове царевица са: Австрия, Италия, Франция, Германия, Северна Ирландия, Шотландия, Литва, Гърция, Латвия, Унгария. Към тях скоро ще се присъединят Люксембург и Уелс.