ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Черни облаци над един от най-големите производители на автомобили в света
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:32 / 11.09.2024Коментари (1)3969
©
Окончателно ли закъса германската икономика, след като и флагманът на автомобилостроенето Фолксваген обяви съкращения и затваряне на предприятия? На какво се дължи кризата на марката "Мade in Germany“?, предава "Deutshe Welle".

 

Окончателно ли закъса германската икономика, след като и флагманът на автомобилостроенето Фолксваген обяви съкращения и затваряне на предприятия? На какво се дължи кризата на марката "Мade in Germany“? 

Предупрежденията на концерна Фолксваген (VW) за съкращения и потенциално затваряне на фабрики в Германия е първото в 87-годишната история на автомобилопроизводителя. Тъмните облаци обаче се събират над Фолксваген от няколко години - заради увеличаващите се цени за производството, отслабената след пандемията икономика и съревнованието с китайския пазар. Не особено ефективната стратегия на VW за електромобили също спомогна за кризата.

Сега производителят на автомобили трябва да направи икономии l размер на около 10 млрд. евро през следващите три години, което може да означава съкращаване на хиляди работни места и вероятно затваряне на някои от 10-те поточни линии в Германия.

Икономиите във VW могат да се разглеждат като част от по-мащабните предизвикателства, пред които е изправена германската икономика, където прекъсването на веригите за доставки, енергийната криза - особено поради намаляването на доставките на руски газ, и загубата на конкурентни предимства се отразиха неблагоприятно на растежа.

Фолксваген е символ за успеха на германската индустрия през последните девет десетилетия“, заяви Карстен Бржески, главен икономист на германския клон на банка ING. “Тази история ни показва какво могат да причинят на една икономика четири години икономическа стагнация и 10 години влошаване на международната конкурентоспособност. Тези фактори правят инвестициите по-малко привлекателни."

По данни на националната статистическа служба Destatis икономиката на Германия се е свила с 0,3% през миналата година. Три водещи икономически института прогнозират нула процента увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2024 г. Това контрастира с 10-те последователни години на растеж, които Германия преживя преди пандемията - най-дългият период на растеж след обединението през 1990 година.

Преброени ли са дните на германската индустрия?

Има и други лоши новини за германските индустриални гиганти, включително “BASF", “Siemens" и “ThyssenKrupp". В някои кръгове се твърди, че най-добрите дни на Германия може би са вече отминали и че икономическият спад е неизбежен.

“Проблемите на VW със сигурност са по-скоро симптом за по-мащабни трудности в германската индустрия, а не за изолиран случай“, смята Франциска Палмас, която е старши икономист за Европа в лондонската “Capital Economics". Индустриалното производство през юли е било с почти 10% под нивото си от началото на 2023 г. и бележи 6-годишна тенденция на спад, казва още експертката. “Capital Economics" очаква делът на индустриалния сектор в БВП на Германия “да продължи да намалява през следващото десетилетие. Възходът на популизма възпрепятства реформите

Судха Дейвид-Уилп - директорка на берлинския офис на Германския фонд Маршал - смята, че проблемите на страната са резултат от нежеланието на правителствата да прокара необходими, но болезнени реформи. Според нея сред причините е и възходът на партии като крайнодясната “Алтернатива за Германия" (АзГ) през последното десетилетие. “Годините на Меркел бяха доста комфортни и Германия беше достатъчно богата, за да премине през пандемията“, казва Дейвид-Уилп. “Но с възхода на популизма утвърдените партии искат да се уверят, че германците се чувстват икономически сигурни, за да не станат жертва на партии, които всяват страх." Тази стратегия, която залага на сигурността, обаче само отлага неизбежното, тъй като конкурентите с по-ниски разходи продължават да отнемат от дела на Германия в световната икономика.

В същото време влошаването на геополитическите проблеми - особено между Запада, Русия и Китай - заплашва да доведе до по-нататъшно забавяне на глобализацията, от която Германия има значителни ползи.

Реформите на VW са “последен сигнал"

“Светът се променя и източниците ни на икономически растеж се променят", казва Бржески от ING. “Проблемите на VW са последният предупредителен сигнал за германските политици да започнат да инвестират и да провеждат реформи, за да може страната отново да стане по-привлекателна."

Колко бързо могат да се извършат тези реформи, остава несигурно, тъй като т.нар. дългова спирачка на Германия - която ограничава нивото на новите кредити до 0,35% от БВП - и борбите между коалиционните партньори за разпределението на германския бюджет за 2025 г. означават, че има малко място за повече фискални стимули.

Нова посока на Германия?

 Биотехнологиите, зелените технологии, изкуственият интелект и отбраната са развиващи се сектори за германската икономика, казва Дейвид-Уилп. Правителството би могло да ги подкрепи допълнително, докато изработва новата си индустриална стратегия. “Не всичко е обречено. Има пътища напред за растеж“, казва експертката. “Нещата трябва да се влошат, преди да се подобрят, и желанието за иновации трябва да бъде съживено".

Тези реформи обаче вероятно ще трябва да почакат до следващите парламентарни избори, насрочени за септември 2025 г., на които коалицията на канцлера Шолц може да бъде сменена. Сегашните проблеми напомнят за икономическото неразположение на Германия в края на 1990-те и началото на 2000-те години, когато страната беше наречена “болният човек на Европа“. Според финансовия министър Кристиан Линднер това прозвище не е оправдано. Вместо това той заяви, че Германия е просто един “уморен човек", който се нуждае само от “чаша добро кафе" със структурни реформи.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Самоубиха се с тия санкции срещу руснаците, направиха си сепуко, сега ще си понесат последствията. Да се обадят на американците за енергийна помощ.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
Никулден 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: