Четири възможни сценария за развитие на косовската криза
Тимъти Лесс, сътрудник в Центъра по геополитика към университета в Кеймбридж, оцени, че е очевидно, че Белград е уморен от компромиса с Косово, който забавя за неопределено време създаването на фактическа сръбска автономия, т.нар. Общност на сръбските общини (ОСО) и че има четири възможни сценария за разрешаване на ситуацията, предава Танюг.
По думите му в Косово е настъпил моментът на истината, защото Сърбия е решила да застане в защита на косовските сърби.
Той казва, че докато диалогът е в застой, Косово постига целите си с други средства и че фактът, че ЕС е премахнал визовия режим и Косово е кандидатствала за членство в ЕС, не може да бъде случайност.
"Вместо това Сърбия реши да окаже натиск върху Прищина и нейните западни партньори, като даде да се разбере, че Сърбия ще реагира, ако Прищина не даде автономия на косовските сърби", смята Лес.
"Една от възможностите е Косово да се откаже и да се съгласи със създаването на ОСО. Този резултат обаче изглежда сравнително малко вероятен предвид дългогодишното противопоставяне на Прищина на автономията, както и липсата на влияние и желание на Запада да промени политиката на Косово“, казва Лес.
По думите му, друга възможност е Сърбия да отстъпи и да премахне барикадите, без да бъде изпълнено искането за създаване на ОСО, с някаква форма на компромис, договорен отвън.
"Въпреки това, както казах, мисля, че Сърбия е уморена от такива компромиси, които могат да дадат на Сърбия краткосрочна победа, но в перспектива да позволят на Косово да спечели по-дългата битка. По-вероятният сценарий е нещата да останат такива, каквито са сега, като Сърбия блокира севера, а Западът призовава Косово да не отвръща със сила, което ще доведе до фактическото разделяне на Косово“, смята Лес.
Според него, обаче, това би означавало ниво на сдържаност, което албанците не са показали досега, което би противоречало на различни изявления на правителството през последните дни.
"Съответно, четвъртият сценарий е албанците да се опитат да премахнат насилствено барикадите с потенциална загуба на сръбски животи. В този случай е вероятно Сърбия да отговори с разполагане на армия и северната част на Косово да се превърне зона на горещ конфликт, което ще засегне и други страни на Балканите, особено Босна и Черна гора, където сърбите са неспокойни, така както и Прешевската долина, където албанците отново ще поискат отделянето си от Сърбия“, каза Лес.