© | В повечето валутни бюра покупката на евро и на долар се разминава само с 10 стотинки, все още в полза на общата европейска валута, показа проверка.
Въпреки че повечето от прогнозите на водещи валутни дилъри бяха паритет между двете валути да се постигне до края на 2015 година, процесите, изглежда, се ускоряват. Повечето от курсовете "купува" за долар днес са между 1.84-1.85 лева, докато еврото няма промяна - 1.95 лева. Идеята на Европейската централна банка да преодолее дефлацията в еврозоната, да увеличи износа и с това приходите на европейската индустрия за сметка на слабото евро са на път да положат своя първи изпит.
Основната движеща сила зад спада на еврото е програмата на Европейската централна банка, представена през януари, която ще влее на паричния пазар над 1 трлн. евро до септември 2016 г.
Количествените улеснения, които започнаха вече, ще бъдат осъществени чрез покупки на държавни облигации и други активи с цел ускоряване на инфлацията в еврозоната, която на някои места от региона вече премина на отрицателна територия.
"Въздействието на програмата и предишните мерки на паричната политика на ЕЦБ са видими", заяви президентът на ЕЦБ Марио Драги по време на пресконференция във Франкфурт в четвъртък.
Добрата новина е, че в Европа експортният двигател Германия продължава да се справя по-добре от повечето си съседи, като слабото евро се очаква да предостави още по-силен тласък. Икономистите се надяват валутното изменение да покачи бизнес инвестициите и потребителските разходи.
Не така стоят нещата с по-малките страни като България обаче. Слабото евро прави много привлекателно навлизането на валути като долар и британски паунд на нашия пазар, главно в сегментите "недвижими имоти" и "услуги".
В същото време част от външния ни дълг е в долари, а имаме и немалък внос на стоки, купувани със скъпите вече американски пари.
От друга страна, огромната част от българския износ е насочен към ЕС, където разплащанията са само в евро. Така че трябва да изчакаме поне три-четири месеца, за да видим как паритетът на долара и еврото се отразява на българската икономика. |