Корупцията в България продължава да се шири. Това е посочено в доклад за корупцията в ЕС, представен от Европейската комисия, в частта, посветена на нашата страна. Борбата с корупцията отдавна е приоритет за България, а законодателните реформи доведоха до създаването на нови структури, но въпреки това корупцията продължава да се шири, се посочва в текста. В доклада ЕК предлага на България да предпазва институциите за борба с корупцията от политическо влияние и да назначава управленските им кадри съобразно прозрачна процедура, основаваща се на качествата на кандидатите. Случайното разпределение на делата в съдилищата следва да бъде осигурено чрез ефективна общонационална система. Комисията предлага да бъде приет етичен кодекс за народните представители, а в областта на обществените поръчки да се налагат възпиращи наказания, както на национално, така и на местно равнище. ЕК представя и две обширни проучвания на общественото мнение. Повече от 3/4 от европейските граждани и 84 на сто от българите са съгласни, че корупцията е широко разпространена в тяхната страна.
"Числата показват, че корупцията струва на Европейския съюз не по-малко от 120 милиарда евро на година и това е еквивалентно на годишния бюджет на Съюза.
Проучванията показват, че около една трета от равностойността на публичните договори в новите страни членки се губи в корупционни практики, а това, разбира се, ощетява гражданите.", коментира Сесилия Малмстрьом - еврокомисар по вътрешните работил
Според Малмстрьом корупцията подкопава доверието на гражданите в демократичните институции, в ущърб е на националните икономики и лишава държавите от необходимите данъчни приходи. Държавите-членки направиха много през последните години за борбата с корупцията, но докладът показва, че това далеч не е достатъчно, обясни комисарят. По думите й корупцията не е патент само на новите страни членки, има я вкоренена и в старите и те също трябва да водят ефективна борба с нея. За България обезпокоителна била тенденцията все повече медии да се концентрират в един собственик.
Целта на доклада е да проучи ситуацията във всяка една страна, член на ЕС и да направи препоръки за постигане на по-голяма ефективност срещу корупцията, резюмира Сесилия Малмстрьом.