Искането за удължаване на срока бе отправено в края на 2011 година от Министерството на околната среда и водите до Европейската комисия в съответствие с изискванията на европейската директива за качеството на въздуха и за по-чист въздух в Европа. Този браузър не поддържа видео елемента.
Прилагането на нормите се отлага до 31 декември 2013 година. Удължаването на срока дава на двете общини допълнително време да изпълнят заложените в общинските си програми мерки за постигане на нормите, да коригират тези мерки и при необходимост на набележат и изпълнят допълнителни.
Удължаването на срока означава, че до края на периода България няма да подлежи на налагане на санкции за превишените нива на азотен диоксид в тези две зони. За този срок нивата в тях трябва да съответстват на установените норми плюс допустимите отклонения от тях, които са 50%.
Европейската комисия разреши удължаването на срока за страната благодарение на положените усилия за своевременното актуализиране на общинските програми за качество на въздуха, инициирано от МОСВ през 2010 година, и постигнатото съответствие на актуализираните общински програми на Столична община и община Пловдив с изискванията на директивата за качество на въздуха. Фактор за положителното решение на комисията е и качествената нотификационна документация, изготвена от МОСВ, с която бе поискано удължаване на срока за постигане на нормата за съдържание на азотен диоксид в атмосферния въздух.
Удължаването на срока за постигане на съответствие е значителен успех за страната по отношение прилагането на европейското законодателство за качество на въздуха предвид факта, че около две трети от всички решения на Европейската комисия във връзка с постигането на нормите за този замърсител са отрицателни. До този момент само три други държави членки на ЕС са получили удължаване на срока за азотни оксиди за заявени зони, а на четири държави удължаване на срока е напълно отказано.
(c) ПОТВ
Още по темата (415): | |