"ЕК подкрепя реализацията на IGB, който е важен проект както за България, така и за целия Европейски съюз", каза Шефчович.
В отговор министър Петкова увери, че, в изпълнение на приоритетите от своята програма, българското правителство е предприело всички мерки за ускоряване реализацията на проекта.
Тя припомни, че в бюджета за тази година Министерският съвет предвиди държавна гаранция от 80 млн. евро за интерконектора, което е допълнителен израз на усилията ни за ускореното му изграждане и влизане в експлоатация.
"В момента работим заедно с гръцките ни партньори за допълнително съкращаване на сроковете", допълни министърът.
Тя припомни пред своя събеседник, че българската страна е изготвила пътна карта с разписани дейности и срокове за реализация на проекта. Според този план се очаква в рамките на 2018 година газопроводът да е изграден. По предварителни данни инвестицията за него е на стойност около 220 млн. евро.
По време на срещата министър Петкова запозна Марош Шефчович и с напредъка при реализацията на останалите междусистемни връзки на България със съседните държави като важен елемент от осигуряване на диверсификация на източниците и трасетата за доставка на природен газ в страната.
България е на финалната права в изграждането на връзката с Румъния и се очаква до края на годината тя вече да е факт, каза министър Петкова. Страната ни е изпратила на турските си партньори доклад за предварително предпроектно проучване и очакваме техния отговор, за да пристъпим към детайлизиране на техническите параметри на проекта.
Министър Петкова благодари на Марош Шефчович за подкрепата на ЕК за изграждането на интерконекторните връзки, и по-специално - на IGB. Тя подчерта, че за нашата страна е важно да получи съдействие от ЕС и за модернизацията на съществуващата газопреносна система.
"Интегрирането на България в газопреносната система на Европа ще допринесе за сигурността на доставките в бъдеще", подчерта в отговор Марош Шефчович.