Ето ги американските сенатори, които казват, че България има проблем с корупцията

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
08:35 / 06.03.2021
4383
Критика от САЩ в навечерието на парламентарните избори у нас. В съвместно изявление двама американски сенатори – демократът Боб Менендес и републиканецът Джим Риш, призовават българското правителство и правораздавателната система "да положат повече усилия за гарантиране на върховенството на закона за всички граждани, а не само за някои". Внимание е обърнато на протестите срещу правителството, като се призовава за край на корупцията, спазване на демократичните ценности и свободата на медиите.

Двама влиятелни американски сенатори публикуваха позиция преди началото на предизборната кампания в България.

В изявлението  на председателя на Комисията по външна политика в Сената демократа Боб Менендес и на старши представителя на Републиканската партия Джим Риш се казва:

"България постигна най-ниски резултати в Европейския съюз както по индекса за възприемане на корупцията на Transparency International за 2019 г., така и по световния индекс за свобода на пресата на "Репортери без граници". Тази класация подчертава широтата на предизвикателствата, пред които е изправена България"

"Българското правителство и съдебната система трябва да защитават върховенството на закона и равнопоставеността на всички граждани, а не само на някои. Медиите трябва да имат свободата да публикуват истината, без да се страхуват от насилие и наказания“.

"Постоянната корупция, влошаването на медийната свобода, политизирането на правосъдието и други заплахи за върховенството на закона поставят сериозни предизвикателства пред двустранните американско-български отношения“, се подчертава в изявлението, което е публикувано на личната страница на Менендес.

Двамата сенатори припомнят, че макар да е член на НАТО и ЕС, България е на последните места по медийна свобода според "Репортери без граници“ и "Трансперънси интернешънъл“.

Менендес и Риш заявяват, че САЩ трябва да помагат на България да се справи с корупцията, да възстанови независимите медии и да подкрепя върховенството на закона.

"В продължение на почти осем месеца, в непрекъсната поредица от протести, хората в България призоваха за прекратяване на корупцията и зачитането на върховенството на закона и демократичните ценности. С наближаването на парламентарните избори през април е наложително правителството на България да защити тези ценности. И в духа на дългогодишните ни отношения, САЩ трябва да подкрепят тези призиви и да подпомогнат България в борбата с корупцията, възстановяването на независимите медии и насърчаването на върховенството на закона. Стъпките, които България предприема, за да се справи с тези проблеми, ще служат само за допълнително укрепване на нашите отношения", се посочва в съвместното изявление на двамата американски сенатори.

"В официалната страница на Сената не открихме позиция на сенатори, официално изразена чрез институцията", заяви пък зам.-външният министър Георг Георгиев. 

"Самото изявление е направено от личен профил, то не ангажира институцията, не ангажира Сената, по никакъв начин не е официално изразено мнение и становище от американската държава или неин орган", заяви Георгиев.

И продължи: "Това е позицията на нашия държавен глава". Според Георг Георгиев президентът прави внушения, че позицията е на Сената, а всъщност тя е на двама сенатори и не ангажира институцията.

Виж коментарите (2)
Още новини от Международни новини:
Броени дни до откриването: Катедралата "Нотр Дам" е възстановена ...
Грък бе задържан в България
Верижна катастрофа между едни от най-скъпите коли в света – щетит...
Председателят на МАНИ: Северна Македония направи болезнени компро...
На прага ли сме на търговска война?
Новият комисар по разширяването: Очаквам Северна Македония да при...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).